Witamina D jest ważna dla zdrowych kości, zębów i mięśni. Jej brak może prowadzić do choroby związanej z deformacją kości zwanej krzywicą u dzieci i podobnego stanu osłabienia kości zwanego osteomalacją u dorosłych. Istnieją również sugestie, że witamina D wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zwalczać infekcje.
Na co pomaga witamina D?
Niektóre badania sugerują, że odpowiedni poziom witaminy D pomaga na przykład w przypadku przeziębienia i grypy. Ale dowody z badań są niespójne. Doradczy Komitet Naukowy na Żywienia (SACN)w Wielkiej Brytanii jest na stanowisku, że badania dotyczące suplementacji witaminy D w leczeniu lub zapobieganiu infekcji klatki piersiowej nie wykazały wystarczających dowodów, aby polecić ją do tego.
Ponieważ podczas pandemii więcej osób przebywa w pomieszczeniach, niektórzy mogli zostać pozbawieni witaminy D. Jest tak, ponieważ nasza skóra przyjmuje ją pod wpływem słońca. Według NHS ludzie powinni rozważyć przyjmowanie 10 mikrogramów witaminy D dziennie, jeśli spędzają dużo czasu w pomieszczeniach. Już przed pandemią zalecano rozważenie przyjmowania suplementów od października do marca.
Public Health England zaleca suplementację witaminy D przez cały rok, jeśli:
- nie przebywasz często na zewnątrz
- mieszkasz w domu opieki
- Zwykle nosisz ubrania, które zakrywają większość skóry
Osoby o ciemnej karnacji, nawet jeśli spędzają czas na świeżym powietrzu, powinny rozważyć całoroczną suplementację.
Czy witamina D może powstrzymać koronawirusa?
Przegląd badań przeprowadzonych przez NICE nie ma dowodów na poparcie przyjmowania suplementów witaminy D w celu leczenia koronawirusa. Jednak eksperci uważają, że podczas pandemii może przynosić szersze korzyści zdrowotne, aby utrzymać ludzi w możliwie najlepszej kondycji żywieniowej. Niektórzy badacze sugerują, że niedobór witaminy D może być powiązany z gorszymi wynikami, jeśli ktoś złapie koronawirusa. Ale inne podstawowe czynniki ryzyka, takie jak choroby serca, są również powszechne u tych pacjentów, co utrudnia wyciąganie wniosków.
Jon Rhodes, emerytowany profesor medycyny na Uniwersytecie w Liverpoolu, mówi, że witamina D ma działanie przeciwzapalne, a niektóre badania sugerują, że może ona osłabiać odpowiedź immunologiczną organizmu na wirusy. Ma to znaczenie w przypadku bardzo chorych pacjentów z koronawirusem, u których poważne uszkodzenie płuc może wynikać z zapalnej „burzy cytokinowej” w odpowiedzi na wirusa.
Ile witaminy D przyjmować?
Chociaż suplementy witaminy D są bardzo bezpieczne, codzienne przyjmowanie większej ilości niż zalecana może powodować niekorzystne skutki uboczne.
- Dzieci w wieku od 1 do 10 lat nie powinny przyjmować więcej niż 50 mikrogramów witaminy D dziennie
- Niemowlęta (poniżej 12 miesięcy) nie powinny mieć więcej niż 25 mikrogramów witaminy D dziennie
- Dorośli nie powinni spożywać więcej niż 100 mikrogramów dziennie, z zalecaną ilością 10 mikrogramów witaminy D dziennie
Czytaj też:
Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie epidemii?