Wszyscy znamy ten stan – dzwoni budzik, otwierasz oczy i już wiesz, że to nie będzie dobry dzień. Przeszywający ból głowy zniechęca do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Najchętniej w ogóle byś nie wstawał, tylko zażył tabletkę przeciwbólową i nakrył się kołdrą. Poznaj możliwe przyczyny takiego stanu. Może się okazać, że niektóre z nich łatwo wyeliminować, by znów móc cieszyć się nowym dniem i wstawać z łóżka wypoczętym i zrelaksowanym.
Ból głowy z powodu alkoholu
Picie alkoholu przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Szczególnie w kilku przypadkach: jeśli wypijesz bardzo dużo alkoholu, jeśli będziesz pić alkohol bardzo późno w nocy i jeśli w trakcie picia zapomnisz o nawodnieniu. Wypijanie szklanki wody pomiędzy jednym a drugim drinkiem/kieliszkiem wina może zdziałać cuda. Obficie powinniśmy się także napoić tuż przed samym pójściem spać. Owszem, wizyty w toalecie najprawdopodobniej będą konieczne, ale rano będziesz czuć się zdecydowanie lepiej. Zapamiętaj, że alkohol pity przed snem może spowodować odwodnienie, co zmniejsza objętość krwi płynącej do mózgu i powoduje ból głowy.
Ból głowy z powodu stres
Bardzo trudno jest się wyspać, jeśli jesteśmy zdenerwowani, zestresowani lub odczuwamy silny lęk. Nawet nie wiemy kiedy nasze mięśnie zaczynają się spinać, utrudniając spokojny wypoczynek. W dodatku tak zaczyna się błędne koło – niewyspanie i ból głowy powodują, że w ciągu dnia jesteśmy bardziej zdenerwowani i mamy problem z koncentracją. Aby budzić się wypoczętym, trzeba najpierw zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jedną z przyczyn bólu głowy o poranku może być także depresja.
Ból głowy z powodu niewygodnej pozycji
Spanie w nietypowej pozycji może powodować napięcie mięśni w okolicy głowy i szyi, co prowadzi do bólów głowy. Dlatego też warto zadbać o odpowiedni materac i poduszkę, dostosowaną do naszej ulubionej pozycji spania. Ból głowy może być także spowodowany złymi nawykami przed snem, np. paleniem papierosów czy oglądaniem telewizji do późna.
Ból głowy a ciśnienie krwi
Wiele osób nie ma pojęcia, że zmaga się z nadciśnieniem, dopóki nie pojawią się pierwsze objawy lub fakt ten nie zostanie zauważony podczas rutynowych badań. Ból głowy o poranku może być jednym z objawów nadciśnienia.
Ból głowy a zgrzytanie zębami
Zaciskanie, mielenie i zgrzytanie zębami w nocy może wywoływać ból głowy. Odgłos ten jest nie tylko nieprzyjemny dla innych domowników i powoduje poważne problemy z uzębieniem, ale także sprzyja występowaniu bólu głowy. Powoduje to ogromne napięcie wielu mięśni, co może powodować bolesne skurcze.
Ból głowy a bezdech senny
Bezdech senny (niezdrowe przerwy w oddychaniu w ciągu nocy) może powodować poranne bóle głowy związane z wysokim poziomem dwutlenku węgla. Niedotlenienie mózgu sprzyja występowaniu bólu głowy. Ponadto częste wybudzenia ze snu w nocy wiążą się z niewyspaniem i gorszym samopoczuciem o poranku.
Bole głowy, które faktycznie budzą ludzi ze snu w środku nocy, mogą być oznaką poważniejszej choroby podstawowej. Pilnej konsultacji wymagają bóle, którym towarzyszą inne, niepokojące objawy, np. neurologiczne – zaburzenia widzenia, drętwienie jednej strony ciała, splątanie czy osłabienie mięśni.
Czytaj także:
Szum w uszach – dlaczego nie wolno go ignorować?
Komentarze