Nadciśnienie tętnicze jest dziś chorobą cywilizacyjną. Występuje tak często, że powoli zaczynami zapominać, jak bardzo jest niebezpieczne. Skoro wszyscy wokół zmagają się z nadciśnieniem i jakoś żyją, nie ma się czym przejmować. Niestety, takie lekceważenie własnego stanu zdrowia może nas kosztować najwyższą cenę – własne życie, ponieważ nadciśnienie może prowadzić do nagłego stanu zagrożenia życia, np. zawał serca czy udar mózgu. Obecnie nadciśnienie jest wiodącym ryzykiem zgonu i niepełnosprawności na całym świecie. Poza chorobami serca, powoduje także problemy z nerkami i ich niewydolność. Mając świadomość, jak wysokie jest ryzyko, nie powinniśmy bagatelizować nadciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie – co to właściwie jest?
O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy siła krwi przepływającej przez tętnice jest zbyt duża. Sporadyczne i krótkotrwałe występowanie wysokiego ciśnienia jest naturalną reakcją na stres, wysiłek lub chorobę. Jednak przewlekłe i nieleczone nadciśnienie może spowodować duże obciążenie naczyń krwionośnych i serca, stając się potencjalnie śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Nadciśnienie – czynniki ryzyka
Nadciśnienie może się pojawić z różnych powodów. Znaczenie ma wiek, płeć, styl życia, historia rodzinna, stan zdrowia, przyjmowane leki. Bardzo często jednak nadciśnienie jest spowodowane np. nadmiernym spożyciem soli lub zwężeniem naczyń krwionośnych z powodu miażdżycy (na ogół efekt niezdrowej, wysokotłuszczowej diety). Nadciśnienie tętnicze może być też spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu, problemy z nerkami czy tarczycą. Zmagając się z nadciśnieniem, należy przede wszystkim poszukać jego przyczyny. Może się okazać, że prowadzenie niewielkich zmian przyniesie mnóstwo korzyści.
Nadciśnienie – skutki
Nieleczone nadciśnienie tętnicze może powodować wiele poważnych problemów problemów ze zdrowiem, m.in:
-
przewlekłą niewydolność serca,
-
syndrom metaboliczny,
-
problemy ze wzrokiem,
-
tętniaki,
-
zawał serca,
-
udar,
-
problemy z pamięcią.
Nadciśnienie – pierwsze objawy, które powinny wzbudzić niepokój
Pierwsze objawy nadciśnienia łatwo zbagatelizować. Można pomylić je z innymi schorzeniami, zwalić na stres, gorszy dzień lub po prostu... zwykły element starzenia się:
-
uczucie zmieszana i niepokój,
-
ból głowy,
-
szum w uszach,
-
duszność,
-
pocenie się.
Czytaj także:
Żyjesz w stresie? Twój mózg się skurczy
Komentarze