Przewiduje się, że do 2025 roku liczba osób nadciśnieniem osiągnie 1,56 miliarda na całym świecie. Obecnie nadciśnienie tętnicze jest stanem, który spośród wszystkich stanów chorobowych niesie największe ryzyko śmierci i niepełnosprawności.
Czytaj także:
Boisz się zawału, udaru i przedwczesnej śmierci? 14 czynników ryzyka, na które masz wpływ
Czym jest nadciśnienie i dlaczego jest niebezpieczne?
Nadciśnienie występuje, gdy siła krwi pompowanej przez twoje tętnice jest zbyt duża. Krótkoterminowo jest to normalny objaw stresu, wysiłku lub choroby. Jednak w dłuższej perspektywie może powodować duże obciążenie naczyń krwionośnych i serca, potencjalnie prowadząc do śmierci. Jest odpowiedzialne nawet za 50 procent zgonów z powodu chorób serca i udaru mózgu i jest bezpośrednią przyczyną chorób oraz niewydolności nerek.
Wiek, pochodzenie, historia chorób w rodzinie, waga, dieta i nawyki mogą odgrywać rolę w rozwoju choroby, ale najczęstszą przyczyną jest odkładanie się blaszki miażdżycowej spowodowane dietą wysokotłuszczową i wysokosodową. Inne przyczyny to:
-
obturacyjny bezdech senny
- problemy z nerkami
- guzy nadnerczy
-
problemy z tarczycą
-
pewne wrodzone wady naczyń krwionośnych
-
niektóre leki, np. na przeziębienie, zmniejszające przekrwienie, przeciwbólowe dostępne bez recepty i niektóre leki na receptę
-
pigułki antykoncepcyjne
-
narkotyki, takie jak kokaina i amfetamina
- nadużywanie alkoholu.
Z czasem nadciśnienie może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak:
- przewlekła niewydolność serca
-
syndrom metaboliczny
-
problemy z oczami
-
tętniak
-
atak serca
-
udar
- problemy z pamięcią.
Czytaj także:
Czy niskie ciśnienie jest powodem do niepokoju?
Wczesne objawy ostrzegawcze nadciśnienia tętniczego
Często dopóki stan nie jest ciężki lub zagrażający życiu osoby z nadciśnieniem nie odczuwają wyraźnych objawów, nawet gdy pomiary ciśnienia krwi osiągają zbyt wysoki poziom.
Niestety najczęstsze objawy można łatwo pomylić z innymi chorobami i zwykłym starzeniem się. Obejmują one:
-
uczucie splątania
-
bóle w klatce piersiowej
-
nieregularne bicie serca
-
problemy ze wzrokiem
-
brzęczenie w uszach
- zmęczenie.
Bardziej oczywiste objawy, takie jak bóle głowy, duszność, krwawienia z nosa, nerwowość, pocenie się, trudności ze snem i zaczerwienienie twarzy mogą wskazywać na przełom nadciśnieniowy: ciężką, a czasem śmiertelną manifestację choroby.
Jak walczyć z nadciśnieniem?
Powszechnie przepisywane leki są stosowane w leczeniu objawów nadciśnienia, ale często robią niewiele, aby wyleczyć przyczynę. Ponieważ stan ten jest często spowodowany niezdrowym stylem życia, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą skutecznie zapobiegać i leczyć wysokie ciśnienie krwi.
Ważne jest, aby spożywać dużo błonnika, magnezu, wapnia i potasu, kwasu foliowego i kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą pomóc w odwróceniu choroby i korzystnie wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Naturalne leki rozszerzające naczynia, takie jak kakao, koenzym Q10, L-arginina lub czosnek mogą również pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych w celu obniżenia ciśnienia krwi.
Osoby z nadciśnieniem powinny unikać cukru, tłuszczów trans, produktów o wysokiej zawartości sodu i kofeiny, a spośród czynników pozapokamowych powinny także unikać stresu, braku aktywności, alkoholu i papierosów, o których wiadomo, że przyczyniają się do wysokiego ciśnienia krwi.
Napoje, które obniżają ciśnienie:
Woda
Dbanie o nawodnienie organizmu jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia. Pozytywnie wpływa też na utrzymanie ciśnienia i cukru we krwi na stałym poziomie.
Herbata z hibiskusa
Picie herbaty z hibiskusa może znacznie obniżyć ciśnienie krwi, szczególnie gdy jest nieco podwyższone, wynika z badań przeprowadzonych w Journal of Nutrition. Naukowcy twierdzą, że herbata hibiskusowa zawiera antocyjany i inne przeciwutleniacze, które mogą pomóc naczyniom krwionośnym oprzeć się uszkodzeniom, które mogą spowodować ich zwężenie.
Sok pomidorowy
Codzienne picie szklanki niesolonego soku pomidorowego to prosty sposób na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka chorób serca.
Kombucha
Kombucha oferuje duże ilości probiotyków. Ten napój jest znany z tego, że pomaga utrzymać dobre bakterie, które chronią zdrowie jelit. Przegląd dziewięciu badań wykazał, że regularne przyjmowanie probiotyków przez ponad osiem tygodni może pomóc utrzymać ciśnienie krwi na normalnym poziomie.
Sok z buraka
Naukowcy z Londynu odkryli, że picie jednej szklanki soku z buraków dziennie może pomóc utrzymać i przywrócić normalne ciśnienie krwi, podał Daily Express. Zespół przeanalizował wpływ soku na 64 osoby z nadciśnieniem. „Efekt jest spowodowany przez azotany, które występują w dużych ilościach w burakach i innych zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż i kapusta”- oświadczyła British Heart Foundation, która sfinansowała badanie. Naukowcy sugerują, aby nie gotować buraków. Spróbuj je parzyć, piec lub wyciskać z nich sok, aby zachować właściwości buraków.
Zielona herbata
Zielona herbata może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Długotrwałe spożywanie jej ułatwia kontrolowanie ciśnienia. Stwierdzono, że stres oksydacyjny dotyczy nie tylko chorób układu krążenia, ale także nadciśnienia tętniczego. Polifenole, znajdujące się w zielonej herbacie odgrywają tu znaczną rolę.Czytaj także:
Nadciśnienie w średnim wieku – ignorujesz je? Na starość pożałujesz
Komentarze