Czy jestem w grupie ryzyka NAFLD?3lut2021, 15:08 —
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, znana powszechnie pod angielskim skrótem NAFLD (ang. non-alcoholic liver disease), jest najczęstszą chorobą tego narządu. Specjaliści alarmują, że wiedza o samym jej istnieniu, nie mówiąc już o wykrywaniu i leczeniu, jest w naszym...
Ekspert: Szczepienia przeciwko COVID-19 nie służą wyeliminowaniu koronawirusa2lut2021, 10:19 —
Odbywające się powszechne szczepienia przeciwko COVID-19 nie służą wyeliminowaniu koronawirusa, lecz mają łagodzić skutki jego zjadliwości wobec organizmu człowieka – tłumaczy immunolog dr Katarzyna Kasperkiewicz.
Przenośne, szybkie i ultraczułe urządzenie do wykrywania SARS-CoV-2 powstaje w Polsce2lut2021, 9:31 —
Przenośne, szybkie i ultraczułe urządzenie do wykrywania SARS-CoV-2 powstaje w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Urządzenie diagnostyczne będzie wykrywać koronawirusa nowatorską metodą – wykorzystując jego tzw. widmo ramanowskie – informuje Fundacja na rzecz Nauki...
Państwo nie da pieniędzy dla dzieci chorych na białaczkę. „To była ich ostatnia szansa”2lut2021, 8:33 —
Czworo dzieci w Polsce chorych na białaczkę dostało „żywy lek”, jak są nazywane komórki CAR-T. Nie wiadomo, czy kolejne dostaną taką szansę, gdyż kilka dni temu państwowa agencja nie zarekomendowała finansowania innowacyjnego leczenia ze środków publicznych. ‒ Zupełnie tego...
Boisz się smogu? To sprawdź, jak zanieczyszczone jest powietrze w twoim domu1lut2021, 15:28 —
Wielu z nas zakłada, że powietrze w pomieszczeniach jest czyste, podczas gdy w rzeczywistości może być bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie najbliższych i sprawić, by dom stał się bezpieczną enklawą.
Rezonans magnetyczny: wszystko, co należy wiedzieć o tym badaniu1lut2021, 12:39 —
Rezonans magnetyczny (MRI lub RM) to jedno z badań o wyjątkowym znaczeniu dla procesu diagnostycznego wielu chorób. Dzięki działaniu fal radiowych oraz pola magnetycznego możliwe jest uzyskanie precyzyjnego obrazu ludzkiego ciała i szybkie diagnozowanie wielu schorzeń.
Home office. Jak pogodzić obowiązki pracownika i rodzica?1lut2021, 9:31 —
Home office w połączeniu ze zdalnym nauczaniem to coś, czego wcześniej się nie spodziewaliśmy. Niestety, pogodzenie obowiązków pracownika i rodzica jest trudne.
Dlaczego podaje się witaminę K zaraz po urodzeniu?1lut2021, 6:48 —
W wielu krajach podawanie witaminy K noworodkom jest standardem. To zapobiega śmiertelnie groźnym krwotokom, które mogą się zdarzyć właśnie u noworodków z uwagi na niedobór witaminy K w ich organizmie.
Trwają prace nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Potrzebny partner i pieniądze31sty2021, 7:48 —
Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner - firma farmaceutyczna – oraz finansowanie.
Kosmetyczny lifting okolic oczu zamiast skalpela. Sięgnij po te niezwodne produkty29sty2021, 15:30 —
Upływ mijającego czasu nie jest łaskawy dla skóry. Odciska na niej piętno w postaci zmarszczek i linii mimicznych, utraty jędrności czy poszarzałego kolorytu. Proces starzenia najszybciej i najdotkliwiej dotyka cienką, pozbawioną tkanki tłuszczowej skórę wokół oczu. Dlatego...
Uważaj, te leki zmniejszają wchłanianie witaminy D29sty2021, 9:31 —
Witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety, większość z nas musi przyjmować suplementy diety, by zachować jej optymalny poziom. Sprawdź, jakie są aktualne zalecenia.
Pijesz kawę przed śniadaniem? Popełniasz błąd28sty2021, 10:19 —
Na łamach British Journal of Nutrition opublikowano badania, analizujące wpływ porannej kawy na szereg różnych markerów metabolicznych.
Terapia POChP to nie tylko leki. Oto, co pacjent musi zrobić sam28sty2021, 6:51 —
Niestety, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie można wyleczyć, ale można znacząco poprawić sobie komfort życia i spowolnić przebieg tej choroby. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepsze rokowanie. Sprawdź, co sprawia, że pacjent ma duży wpływ na to, czy rozwój POChP...
Jesteś wciąż zmęczony przy cukrzycy? Wyjaśniamy przyczyny tego stanu28sty2021, 5:22 —
Zmęczenie jest częstym objawem cukrzycy i może być efektem wysokiego poziomu cukru we krwi oraz innych objawów i powikłań choroby. Ale jest ratunek: pewne zmiany dotyczące stylu życia mogą być pomocne w niwelowaniu zmęczenia.