Ekspert: Szczepienia przeciwko COVID-19 nie służą wyeliminowaniu koronawirusa2lut2021, 10:19 —
Odbywające się powszechne szczepienia przeciwko COVID-19 nie służą wyeliminowaniu koronawirusa, lecz mają łagodzić skutki jego zjadliwości wobec organizmu człowieka – tłumaczy immunolog dr Katarzyna Kasperkiewicz.
Przenośne, szybkie i ultraczułe urządzenie do wykrywania SARS-CoV-2 powstaje w Polsce2lut2021, 9:31 —
Przenośne, szybkie i ultraczułe urządzenie do wykrywania SARS-CoV-2 powstaje w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Urządzenie diagnostyczne będzie wykrywać koronawirusa nowatorską metodą – wykorzystując jego tzw. widmo ramanowskie – informuje Fundacja na rzecz Nauki...
Boisz się smogu? To sprawdź, jak zanieczyszczone jest powietrze w twoim domu1lut2021, 15:28 —
Wielu z nas zakłada, że powietrze w pomieszczeniach jest czyste, podczas gdy w rzeczywistości może być bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie najbliższych i sprawić, by dom stał się bezpieczną enklawą.
Ranking najczystszych i najbrudniejszych miast w Polsce31sty2021, 9:02 —
Najczystszym miastem w Polsce jest Łódź, a najbrudniejszym Poznań. Naukowcy policzyli bakterie w najbardziej newralgicznych punktach metropolii, na bankomatach, dworcach i w komunikacji miejskiej.
Trwają prace nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Potrzebny partner i pieniądze31sty2021, 7:48 —
Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner - firma farmaceutyczna – oraz finansowanie.
Polscy naukowcy na tropie mechanizmu lekooporności bakterii29sty2021, 5:52 —
Badania zespołu z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rzucają nowe światło na procesy umożliwiające bakteriom obronę przed działaniem leków. Pokazali, że niektóre bakteryjne białka, aby osłabić działanie leku, mogą... upodabniać się do DNA.
Jak poprawić przyswajalność żelaza? Porady farmaceutki22sty2021, 6:52 —
Żelazo jest pierwiastkiem, którego niedobór występuje bardzo często. Jak zatem go uzupełnić? Na to pytanie odpowiada Zofia Winczewska, farmaceutka.
Zamiast kwiatów – wizyta u dietetyka. Jak w Dniu Babci zadbać o seniorkę?20sty2021, 20:30 —
Dieta stanowi jeden z kluczowych czynników odpowiadających za stan zdrowia i jakość życia osób starszych. Dzień Babci to dobry moment, by pochylić się nad tym aspektem i okazać seniorce miłość i szacunek w nieco inny, a być może nawet lepszy sposób. Swoimi wskazówkami...
Jak wyglądają badania nad niebezpiecznymi wirusami? Naukowiec o niebezpieczeństwach19sty2021, 6:52 —
Choć wirusy będące przedmiotem badań naukowych w laboratorium „nie unoszą się w powietrzu”, to każdy pracujący z nimi wirusolog musi zachować daleko idącą ostrożność. Naukowcy muszą przeprowadzić eksperyment pamiętając, żeby samemu się nie zarazić i nie uwolnić wirusa do...
10 najzdrowszych warzyw, które polecają dietetycy17sty2021, 12:31 —
Niezliczone badania powiązały spożycie warzyw ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych. Musimy jednak pamiętać, żeby nasza dieta była różnorodna.