Polscy naukowcy chcą sprawdzić, jak koronawirus zachowuje się w komórkach30lis2020, 6:23 —
Polscy naukowcy opracowują sondy fluorescencyjne do precyzyjnego śledzenia w żywych komórkach dwóch enzymów koronawirusa SARS-CoV-2, kluczowych dla powielania jego cząstek i infekowania kolejnych komórek. To pozwoli szybciej i skuteczniej testować m.in. nowe leki przeciwwirusowe.
5 mało znanych faktów na temat cukrzycy29lis2020, 17:34 —
Wiesz, że można cofnąć cukrzycę typu 2? Dlaczego istotne jest mierzenie obwodu pasa? Które leki mogą pośrednio wywołać cukrzycę? Poznaj ważne fakty o tej chorobie.
Kupiłeś do domu gwiazdę betlejemską? Zachowaj ostrożność27lis2020, 11:24 —
Gwiazda betlejemska to kwiat kojarzący się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem. Mówi się jednak również o tym, że to roślina trująca. Czy gwiazdy betlejemskiej należy się obawiać?
Łagodna choroba COVID-19 może wywołać długotrwałą odporność26lis2020, 5:21 —
Naukowcy w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie pokazujące, że osoby, które wyzdrowiały z łagodnej choroby COVID-19, rozwinęły trwałą, ochronną pamięć immunologiczną przeciwko czynnikowi wywołującemu ciężki ostry zespół oddechowy (SARS-CoV-2).
Wczesne objawy choroby Alzheimera u osób z zespołem Downa24lis2020, 20:27 —
Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji zbadali częstość występowania i regionalne rozmieszczenie biomarkerów choroby Alzheimera w mózgach osób z zespołem Downa. Wyniki mogą przynieść nowe możliwości wcześniejszej diagnostyki i profilaktyki demencji. Badanie zostało...
Czy aluminium w kuchni szkodzi zdrowiu? Lepiej zrezygnuj z tacek i folii24lis2020, 10:19 —
Robisz grilla i pieczesz karkówkę na aluminiowej tacce, albo rybkę w aluminiowej folii? Panikować z tego powodu na pewno nie trzeba, choć lepiej ograniczać tego rodzaju materiały w kuchni. Nie chodzi tylko o ochronę środowiska.
Wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył24lis2020, 9:30 —
Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości, wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
COVID-19 może mieć negatywny wpływ na płodność mężczyzn24lis2020, 5:21 —
W artykule Cemile Seymen z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Gazi w Ankarze w Turcji podsumowuje wyniki badań pokazujące, jak infekcja może negatywnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn.
Ozonowanie sposobem na dezynfekcję wnętrza w czasie pandemii i nie tylko23lis2020, 15:06 —
Ozonowanie jako metoda odkażania i dezynfekcji stosowana jest od dawna zarówno w branży automotive (odkażanie pojazdów, chłodni itp.) jak również w medycynie(lampy ozonowe).Istnieje kilkanaście prac naukowo badawczych potwierdzających destrukcyjne działanie ozonu na organizmy...
AstraZeneca też ma szczepionkę. Skuteczność? Ok. 90 proc.23lis2020, 14:30 —
Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw SARS-CoV-2, opracowanej przez ten koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła ok. 90 proc.
Dieta na stres. Co jeść, by ukoić nerwy?23lis2020, 11:30 —
Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. To, co jemy, jest niezwykle ważne dla naszej kondycji psychicznej. Istnieją produkty spożywcze, które pomagają zapanować nad nerwami.
Czy szczepionki RNA Pfizera i Moderny to jakiś przełom w medycynie?23lis2020, 6:36 —
Szczepionki RNA, takie jak preparaty Pfizera i Moderny, już same w sobie są dużym osiągnięciem technologicznym – mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał, że dotychczas nie dopuszczono do użytku jakiejkolwiek szczepionki tego typu.
Eksperci: To jedyny sposób, by uratować pacjenta z rakiem trzustki20lis2020, 6:49 —
Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia wśród często występujących nowotworów złośliwych, jedynie wczesna diagnoza pozwala skutecznie go leczyć – alarmują specjaliści z okazji przypadającego 19. listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.
Czy dieta może łagodzić skutki stresu? Ta konkretna tak20lis2020, 5:21 —
Pandemia koronawirusa wielu z nas doprowadza na skraj załamania psychicznego. To ostatni dzwonek, by zadbać o swoją kondycję fizyczną, ale i o dobre samopoczucie, a pomóc w tym może konkretna dieta.
Rebel Wilson straciła na wadze 20 kilogramów. Aktorka ujawniła swoją dietę18lis2020, 10:43 —
Rebel Wilson, aktorka i komiczka, znana z ról w filmach takich jak „Oszustki”, „Pitch Perfect” czy „Jak romantycznie”, zdradziła w rozmowie z magazynem „People”, że straciła na wadzę juz około 20 kilogramów. Jak to zrobiła?
Chcesz oddać krew lub osocze? Ta choroba czasowo cię wyklucza18lis2020, 7:38 —
O mononukleozie mawia się: „choroba pocałunków”, bo do zarażenia się nią potrzebna jest relatywnie duża ilość śliny – np. tyle, ile podczas całowania, choć można się też zarazić używając wspólnych sztućców. Uwaga, jej przechorowanie na jakiś czas wyklucza z możliwości dawstwa...
Koronawirus w Polsce. Zmieni się system testowania?18lis2020, 7:28 —
Obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji na temat prawdziwego rozmiar epidemii SARS-CoV-2 w kraju – uważają zespołu PAN ds. COVID-19. Potrzebna jest zmiana strategii i testowanie osób, które mają kontakt z wieloma chorymi, m.in. pracowników...