Czym jest zator powietrzny, najczęstsza przyczyna śmierci podczas nurkowania?10cze2020, 17:31 —
Zator powietrzny powstaje najczęściej podczas nurkowania, ale mogą go powodować również procedury medyczne. Objawy obejmują bóle stawów, drgawki i zawroty głowy. Najlepszym sposobem leczenia zatoru powietrznego jest pobyt w komorze hiperbarycznej.
Siniak czy zakrzep – jak to stwierdzić? Pozory mogą mylić10cze2020, 14:30 —
Zarówno skrzepy, jak i siniaki wpływają na naczynia krwionośne, ale różnią się między sobą. Siniak to zauważalny ślad na skórze, który zwykle ustępuje z czasem. Zakrzep to bryłka krwi, która utworzyła się w głębszej tkance lub w naczyniu krwionośnym i jest rzadko widoczna. Co...
Dlaczego boimy się śmierci? Odpowiedź może zaskoczyć10cze2020, 5:52 —
Na lęk przed śmiercią składają się nieprzepracowane lęki, jakie mamy w życiu. Bojąc się śmierci – boimy się więc tego, co już znamy – mówi w rozmowie z PAP tanatopedagog, terapeuta prof. Józef Binnebesel.
Dzięki COVID-19 rzadziej dochodzi do udarów? Eksperci: Ludzie boją się wzywać pomoc9cze2020, 18:30 —
W marcu i kwietniu gwałtownie spadła liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru mózgu, bo wiele osób zwleka z wezwaniem pomocy – alarmują eksperci. Twierdzą oni, że podobnie mogło być też w maju 2020 r. Tymczasem z powodu pandemii Covid-19 liczba udarów mózgu mogła...
Przełomowe odkrycia: Szczepionki nie będą traciły swojej skuteczności w wysokich temperaturach9cze2020, 11:09 —
Szczepionki są niezwykle trudne do transportu w odległe lub niebezpieczne miejsca, ponieważ psują się, gdy nie są chłodzone. Preparaty są bezpieczne w temperaturze od 2°C do 8°C, ale w innych temperaturach białka zaczynają się rozpadać, przez co szczepionki są nieskuteczne.
Niepokojące wyniki badań: Ta grupa wiekowa nie obawia się koronawirusa9cze2020, 8:30 —
Efekt tzw. nierealnego optymizmu w postrzeganiu siebie jako mniej narażonego na zarażenie się koronawirusem zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu SWPS wśród studentów badanych na początku marca. Wnioski opublikowali w "Journal of Clinical Medicine".
Eksperci alarmują: Nie należy przerywać odczulania na jad owadów – to terapia ratująca życie!9cze2020, 7:29 —
Dla wielu osób bliskie spotkanie z osą, pszczołą czy szerszeniem może się skończyć ciężką reakcją alergiczną. Dlatego chociaż w dobie pandemii ogranicza się procedury medyczne do minimum, to zabiegi odczulania na jad owadów powinny być wykonywane nadal i zgodnie ze schematem...
Jak będą wyglądały tegoroczne pielgrzymki? Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne8cze2020, 18:19 —
Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. Zaznaczono, że celem procedur jest minimalizowanie ryzyka zakażenia przez wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń.
Wzrost zachorowań opóźni otwarcie stadionów? Prezes PZPN odpowiedział na wątpliwości8cze2020, 14:55 —
W poniedziałek 8 czerwca Zbigniew Boniek postanowił zareagować na niepokojące statystyki, które pokazują rekordowy wzrost zachorowań na COVID-19. Może to opóźnić otwarcie stadionów dla kibiców, które w porozumieniu z rządem zaplanowano na 19 czerwca.
Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?7cze2020, 14:47 —
Zdrada emocjonalna jest coraz częstszą przyczyną rozpadu związku. Choć nie jest bezpośrednio związana z relacją czysto fizyczną, to i tak życie w trójkącie nie jest niczym przyjemnym. Na czym polega zdrada emocjonalna i jak ją rozpoznać?
Jak obniżyć ciśnienie bez leków? 5 naturalnych metod6cze2020, 9:16 —
Wysokie ciśnienie to coraz częstszy problem. Nadciśnienie tętnicze nie dotyczy jedynie seniorów, ale także ludzi młodych, dlatego warto poznać naturalne metody obniżania ciśnienia tętniczego, które polecają specjaliści. Jak obniżyć ciśnienie bez leków?
Podejrzenie raka? Nie odkładaj diagnozy z powodu pandemii5cze2020, 7:29 —
Zasada „zostań w domu” nie dotyczy chorych na nowotwory. Nie można zostać w domu z rakiem. Nie można lekceważyć objawów, które mogą sugerować rozwój nowotworu czy przerywać leczenia z powodu obecnej pandemii – podkreśla znany onkolog, prof. Jacek Jassem z Gdańskiego...
Kardiolog: Niewidzialna epidemia niewydolności serca w dobie pandemii COVID-194cze2020, 22:34 —
Niewidzialna epidemia w dobie pandemii – tak można określić aktualną sytuację w obszarze niewydolności serca – mówi kardiolog prof. Jadwiga Nessler, która podkreśla, że skala niewydolności serca rośnie, a w czasie restrykcji pacjenci nie zgłaszali się, "jakby zniknęli".
Czy spożywanie zimnego ryżu jest bezpieczne?4cze2020, 16:34 —
Wielu z nas postawiło na ryż jako na alternatywę ziemniaków. Ale, podobnie jak w przypadku naszych rodzimych kartofli, często po ugotowaniu zostaje sporo niezjedzonego ryżu. Czy można w takim wypadku bezpiecznie zjeść go na zimno?
Na przebieg menopauzy ma wpływ całe życie kobiety, a nawet... jej osobowość4cze2020, 8:30 —
To jak przechodzimy menopauzę ściśle powiązane jest z naszą osobowością – jeśli zawsze byłaś emocjonalna, to możliwe, że w tym czasie emocje się nasilą. Ale nie obawiaj się gwałtownych zmian – to mit. Liczy się jak żyłaś dotychczas, jak chorowałaś – na menopauzę zapracowujesz...
Jesteś przerażony znoszeniem obostrzeń? Psycholog radzi, jak zapanować nad silnym lękiem4cze2020, 6:52 —
Rozmowy z bliskimi, a także różnego rodzaju techniki relaksacyjne i uważności (mindfulness), aktywność fizyczna, a w ostateczności – porada u specjalisty, powinny pomóc w opanowaniu wysokiego poziomu lęku w dobie epidemii koronawirusa – wskazała w rozmowie z PAP psycholog dr...
Czy istnieje uczulenie na słońce? Fakty o alergii, które warto znać3cze2020, 22:28 —
Alergia niejedno ma imię. Można być uczulonym nie tylko na pyłki drzew czy sierść zwierząt, lecz także na alkohol, a nawet na… słońce! Do tego liczba alergików szybko się zwiększa. Nic zatem dziwnego, że temat alergii wywołuje coraz większe zainteresowanie i rodzi wiele pytań....
Nie żyje była prezes sądu w Rybniku. Miała 45 lat, była zakażona koronawirusem3cze2020, 21:38 —
Zmarła sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku Katarzyna Krawczyk-Mandrak, która z podejrzeniem COVID-19 przebywała w szpitalu jednoimiennym w Gliwicach. Według kierownictwa sądu, nic nie wskazuje na to, by sędzia zaraziła się w pracy.
Czy rak kolczystokomórkowy jest mniej groźny niż czerniak?3cze2020, 9:28 —
Rak kolczystokomórkowy jest nowotworem skóry mniej groźnym niż czerniak, ale znacznie częstszym. Wciąż zbyt wielu chorych w Polsce diagnozuje się w bardzo zaawansowanym stadium, gdy trudniej skutecznie leczyć chorobę – alarmują eksperci w ramach kampanii „Rak UV”.
Koper – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć. Czy warto go stosować?2cze2020, 22:32 —
Koper (Anethum graveolens) to zioło, które można znaleźć w kuchni europejskiej i azjatyckiej. Nie trzeba jednak sięgać daleko: ziemniaczki z koperkiem i kefirem zawsze smakują dobrze, zwłaszcza w porze letniej. Ale czy faktycznie warto sięgać po tę roślinę?
Kina i teatry będą zbierać dane widzów? Resort kultury przekazał wytyczne2cze2020, 20:11 —
Czwarty etap odmrażania życia gospodarczego i społecznego oznacza możliwość uruchamiania działalności instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii i kin – przypomina we wtorek MKiDN publikując na swojej stronie internetowej wytyczne dla kin, teatrów, oper i filharmonii.