Prof. Nawrocki pierwszym Polakiem w Retina Hall of Fame15kwi2018, 9:50 —
Prof. Jerzy Nawrocki, znakomity polski okulista, trafił do Retina Hall of Fame – grona najwybitniejszych specjalistów od chorób siatkówki oka. Polski okulista zasłynął m.in. wdrażaniem nowych technik chirurgicznych, wykorzystywanych na całym świecie.
Czerwone oczy? 8 możliwych przyczyn5kwi2018, 13:28 —
Budzisz się rano, idziesz do łazienki, patrzysz w lustro i nie możesz się nadziwić? Twoje oczy wyglądają tak, jakbyś przez całą noc balował. Białka są całe czerwone, naczynia krwionośne wyraźnie widoczne. Jak to możliwe? Przyczyn może być kilka. Sprawdź, czy masz powody do obaw.
Kto ma dbać o wzrok Polaków26mar2018, 16:09 —
Zastanówmy się wspólnie, jak możemy w przyszłości realnie zwiększyć dostępność do specjalistów opieki nad wzrokiem.
Wzrok, król zmysłów27mar2018, 12:32 —
Badając oczy, możemy poznać stan naszego organizmu – mówi prof. dr hab. Jacek Szaflik, kierownik Katedry i Kiniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM.
Wyrzucić okulary28mar2018, 16:50 —
O najnowszych rozwiązaniach w operacji zaćmy i o tym, dlaczego warto wybrać soczewkę nowej generacji, mówi dr Andrzej Dmitrew ze Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu.
Bez wyzwań nie ma sukcesu28mar2018, 17:08 —
– Zainicjowałem ogólnopolskie działania, takie jak badania przesiewowe słuchu u dzieci – mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii.
Badanie oczu pozwala wykryć wiele poważnych chorób – rusza Wielkie Badanie Wzroku27lut2018, 15:40 —
Najnowsze alarmujące dane wskazują, że aż 65% Polaków od ponad roku nie było u okulisty . Społeczeństwo wyraźnie nie zdaje sobie sprawy z konieczności badania oczu. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko wykrycie wady wzroku, ale również wielu chorób układu krążenia, cukrzycy czy...
Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika16mar2018, 14:20 —
Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec, konieczne jest wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Warto zatem udać się na badania przesiewowe,...
Polscy naukowcy chcą leczyć jaskrę „białkiem nieśmiertelności”13mar2018, 20:54 —
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach pracują nad nową metodą leczenia jaskry, głównej przyczyny nieodwracalnej ślepoty na świecie, z wykorzystaniem nowatorskiej terapii tzw. białkiem nieśmiertelności.
Powikłaniom cukrzycy można zapobiec24sty2018, 18:10 —
Wielu chorych początkowo lekceważy diagnozę. Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że z powodu powikłań cukrzycy umiera więcej osób niż w wyniku HIV/AIDS, gruźlicy i malarii. Dzięki zmianie trybu życia i nowoczesnym lekom można zapobiec zawałom, amputacjom, niedowidzeniu.
Suma kilku elementów29paź2017, 20:00 —
Okulistyka, optyk, a może optometrysta? O tym, czym się kierować, wybierając specjalistę od problemów z oczami, mówi Szymon Grygierczyk, zastępca dyrektora generalnego w Hoya Lens Poland.
Nie daj się zaćmić!5gru2017, 12:35 —
Rozmyty obraz, widziany jakby przez mgłę, czy problemy z oceną odległości przedmiotów to charakterystyczne objawy zaćmy. Choć jest nazywana chorobą seniorów, może dotknąć każdego. Coraz częściej występuje u młodych pacjentów, którzy mają cukrzycę, a także może...
Powstrzymać jaskrę29paź2017, 20:00 —
Czy można zapobiegać jaskrze pierwotnej otwartego kąta? Okazuje się, że tak. Nowatorskie podejście do chorób oczu to misja dr. n. med. Roberta Wasilewicz z [W]-EyeClinic w Poznaniu.
CMO Laser - Centrum Dobrego Widzenia29paź2017, 20:00 —
O laserach, postępie w okulistyce i nowoczesnych metodach leczenia schorzeń oka w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser mówi prof. Jerzy Szaflik, założyciel Centrum.
Po czterdziestce bez okularów do czytania!29paź2017, 20:00 —
Czytanie bez okularów po czterdziestce? Tak, to możliwe. O korzyściach wynikających z multifokalnych soczewek kontaktowych mówią optometryści z firmy Johnson&Johnson Vision.
Chemia w aerozolu. Innowacyjna metoda jest już dostępna w Polsce9lis2017, 10:45 —
Pacjenci z przerzutami nowotworów do otrzewnej mogą skorzystać z nowatorskiej medoty podawania chemii w aerozolu. Jako pierwszy ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej taką możliwość oferuje Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Urządzenie oraz koszty zabiegów finansuje PZU....
Polscy okuliści kontra jaskra. Ogólnopolska akcja badania Polaków w kierunku jaskry15mar2017, 12:15 —
W najbliższą sobotę 18 marca 2017 roku z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, której inicjatorem i organizatorem jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO).
Gdzie wzrok jest najważniejszy26wrz2017, 16:18 —
Operacje zaćmy, jaskry, stożka rogówki, chirurgia refrakcyjna. Głównym narzędziem chirurga okulisty jest dziś laser.
Kiedy badać wzrok dziecka po raz pierwszy?25lut2015, 11:53 —
Nieskupianie wzroku na twarzach bliskich, zbyt częste mrużenie oczu, niechęć do rysowania lub czytania – to najczęstsze objawy zaburzeń widzenia u dzieci. Wczesna rehabilitacja może zahamować dalszy rozwój wad wzroku, dlatego tak ważne jest, by już w pierwszym roku życia...
Polacy zapominają o badaniu wzroku25wrz2015, 10:46 —
Z roku na rok systematycznie rośnie liczba osób cierpiących na krótkowzroczność. Sprzyjają temu nie tylko czynniki genetyczne, ale również długotrwała praca przy komputerze, nieodpowiednia dieta oraz fakt, że rzadko odwiedzamy okulistę. Jak pokazują wyniki badania...
Wyleczyć zeza26mar2017, 20:00 —
Okulista zajmujący się leczeniem zeza musi mieć wiedzę interdyscyplinarną – mówi specjalista chorób oczu dr n. med. AGNIESZKA SAMSEL z przychodni OptoMedica w Warszawie.
Zakochałam się w laserach25mar2016, 20:16 —
Każdy, kto ukończył 40. rok życia, powinien zgłosić się do okulisty. Badanie u lekarza umożliwi bowiem wczesne wykrycie i leczenie chorób powodujących utratę widzenia, takich jak jaskra czy AMD – mówi prof. zw. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz- Janicka, dyrektor medyczna...
Oko za oko26mar2017, 20:00 —
Rozwija się powoli i nieleczona prowadzi nawet do ślepoty. Jednak na szczęście jest to ślepota odwracalna. – Zaćmę możemy leczyć tylko operacyjnie. Zabieg wymiany zmętniałej soczewki najczęściej trwa do pół godziny – mówi prof. Jerzy SzAflik, okulista.
Komórki macierzyste – wielka nadzieja medycyny30lis2015, 18:24 —
Czy niewidomi zaczną widzieć? Nie wszyscy, ale jest nadzieja - mówi okulista dr Piotr Fryczkowski, który pierwszy wdraża w Polsce nowatorską metodę leczenia niektórych schorzeń oka za pomocą komórek macierzystych.
Nowoczesna okulistyka -jak dbać o wzrok i go leczyć21mar2016, 15:03 —
Problemy ze wzrokiem stają się coraz powszechniejsze wśród Polaków. Tygodnik "Wprost" we współpracy ze specjalistami z zakresu okulistyki przygotował specjalny dodatek poświęcony temu w jaki sposób dbać o wzrok i go leczyć. Każda złotówka zainwestowana w opiekę nad wzrokiem...
Odmłodzić wzrok1kwi2016, 11:55 —
Dzięki operacji nie tylko można usunąć zaćmę, ale też poprawić jakość i sposób widzenia, zredukować wady wzroku – mówi Marek Czubak, chirurg okulista operujący w Ośrodku Mikrochirurgii Oka MEGA-LENS.
Wzrok dziecka26mar2017, 20:00 —
Rozszerzona rzeczywistość wkracza do okulistyki. Dzięki niej będziemy wkrótce korygować zeza i niedowidzenie – mówi dr PIOTR JAWORSKI, okulista, kierownik Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka dla Dzieci i Dorosłych OPTOMED w Chorzowie.
Leczenie cukrzycy w Polsce daleko za światowymi standardami19lis2014, 13:11 —
Brak kompleksowej opieki medycznej oraz brak dostępu do nowoczesnych leków – to najważniejsze problemy polskiej diabetologii. Na liście leków refundowanych ponownie nie znalazły się leki inkretynowe, które obniżają poziom cukru tylko wtedy, gdy jest on zbyt wysoki, a tym...
Trzy wymiary okulistyki18cze2017, 20:00 —
Operacje w 3D, kamery zamiast gałki ocznej i supernowoczesne lasery. To nie „Star Trek”, ale nowoczesna okulistyka.