Czym jest zespół Tourette'a? Jak się objawia i czy jest groźny?27lis2019, 12:19 —
Zespół Tourette'a jest zaburzeniem obejmującym różne tiki fizyczne i co najmniej jeden tik obejmujący głos. Niektóre osoby zmagające się z tą przypadłością mimowolnie wypowiadają nieprzyzwoite słowa.
Waleriana – ryzyko i skutki uboczne. Czy warto ją przyjmować?28lis2019, 5:23 —
Waleriana kojarzy się ze środkami leczniczymi z szafy naszych babć. Podczas gdy większość zgłaszanych działań niepożądanych waleriany jest raczej łagodna, niektórzy powinni zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania tego suplementu.
Jak dbać o mózg? Niektórych chorobom można zapobiegać28lis2019, 7:42 —
Większość Polaków wie, że udar i nowotwór mózgu to schorzenia tego organu. Niewiele jest świadomych, że choroby mózgu to także migrena, depresja czy otępienie. Części chorób mózgu można zapobiegać.
Reakcja na placebo a cechy osobowości – kto jest podatny?29lis2019, 18:14 —
Istnieje obszerna literatura na temat tajemniczego efektu placebo. Najnowszy artykuł bada, w jaki sposób cechy osobowości mogą odgrywać rolę w odpowiedzi na placebo. Zdaniem autorów optymizm wydaje się wzmacniać efekt.
Czy sok z selera pomaga schudnąć?30lis2019, 19:01 —
Czy sok z selera pomaga schudnąć? To zależy przede wszystkim od tego, jaką dietę stosujemy. Dowiedz się więcej na temat właściwości i prozdrowotnego działania soku z selera oraz sprawdź, kiedy warto po niego sięgać.
Piekarniki parowe – zdrowa alternatywa dla pieczenia4gru2019, 11:33 —
Do gotowania na parze nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. Takie przygotowanie sprawia, że potrawy, które podajemy, zachowują możliwie najwięcej witamin i składników odżywczych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że dania na parze można łatwo przygotować przy...
Autyzm atypowy – objawy, które powinny wzbudzić niepokój1gru2019, 15:36 —
Autyzm atypowy to jedno z częstszych zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Diagnozowany jest u dzieci, ale w przeciwieństwie do innych zaburzeń rozwojowych, które zaliczane są do spectrum autyzmu, jego objawy mogą być widoczne dopiero około 3. roku życia....
Eksperci: W walce z rakiem nerki istotna jest profilaktyka2gru2019, 22:29 —
W walce z rakiem nerki najważniejszy jest aktywny i zdrowy tryb życia, edukacja od najmłodszych lat i okresowe badania USG – podkreślali w czwartek eksperci podczas debaty zorganizowanej przez portal Politykazdrowotna.pl.
Włoski dziennik: Papież Franciszek przeszedł w tajemnicy zabieg2gru2019, 7:06 —
Papież Franciszek kilka miesięcy temu przeszedł w tajemnicy zabieg usuwania zaćmy - podaje włoski dziennik „Il Messaggero”. Operacja miała zostać przeprowadzona w klinice Piusa XI w Rzymie.
9 ukrytych oznak stanu zapalnego3gru2019, 18:28 —
Problem ze stanem zapalnym polega na tym, że ignorowanie go i niepodejmowanie środków zaradczych może prowadzić do niezwykle niebezpiecznych rodzajów chorób. Chroń się przed konsekwencjami, wiedząc o kilku znakach ostrzegawczych.
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn? „Badania trwają już ponad 20 lat”4gru2019, 13:49 —
Aktualnie antykoncepcja dotyczy głównie kobiet – to one decydują się na krążek, plastry czy tabletki. Jednak wiele pań nie może stosować antykoncepcji hormonalnej, a leki dla mężczyzn mogłyby rozwiązań problem.
75 proc. chorób rzadkich dotyka dzieci. Mali pacjenci nie mają w Polsce lekko5gru2019, 11:02 —
Co roku w Polsce ponad 200 tys. osób dowiaduje się, że choruje na chorobę rzadką. Pacjenci znajdują się w trudnej sytuacji, przede wszystkim dlatego, że schorzenia te często są uwarunkowane genetycznie, mają zazwyczaj ciężki przebieg i przewlekły charakter, a ich diagnostyka...
Tyjesz, gdy się stresujesz? Oto, dlaczego tak się dzieje5gru2019, 18:34 —
Stres dopada nas każdego dnia, w różnych sytuacjach – zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Nie da się od niego uciec, trzeba nauczyć się radzić sobie z nim. Dlaczego jednym przychodzi to z łatwością, a inny chudną lub tyją?
Choroba Hashimoto: 16 najważniejszych faktów i mitów weryfikuje endokrynolog Magdalena Jagiełło7gru2019, 7:30 —
Choroba Hashimoto to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób autoimmunologicznych w Polsce. Dotyka 8,5 razy więcej kobiet niż mężczyzn i chociaż do niedawna była chorobą stwierdzaną zwykle po 50. roku życia, to dzisiaj diagnozuje się ją także u pacjentów mających 20-30 lat....
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – co może oznaczać?7gru2019, 9:35 —
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej budzi niepokój. Odczuwając ciężkość lub ucisk w klatce piersiowej w pierwszym momencie mamy na myśli zawał, jednak zwykle dolegliwość ta nie ma bezpośredniego związku z nagłymi lub przewlekłymi chorobami serca. Sprawdź, co może oznaczać...
Subkliniczna niewydolność tarczycy – jak się objawia?8gru2019, 9:14 —
Subkliniczna niewydolność tarczycy może oznaczać utajoną nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu. Przebieg choroby jest bardzo łagodny i często nie obserwuje się w tym przypadku charakterystycznych objawów chorej tarczycy, które skłaniałyby do wizyty u lekarza.
Twardzina układowa – choroba autoimmunologiczna, o której niewiele osób słyszało8gru2019, 12:30 —
Twardzina układowa to jedna z przewlekłych chorób tkanki łącznej. Niewiele osób o niej słyszało, dlatego warto poznać objawy tego schorzenia, które powinny skłonić do rozpoczęcia wnikliwej diagnostyki w kierunku rozpoznania jednej z wielu postaci twardziny układowej.
Ekspert: Endoprotezy stawu ramiennego to w Polsce wciąż rzadkość9gru2019, 9:19 —
Wszczepienie protezy stawu ramiennego jest w Polsce wciąż za rzadko wykonywane, w porównaniu z innymi krajami UE. Stanowi niespełna 1 proc. wszystkich zabiegów protezoplastyki i korzysta z niego ok. 600-700 pacjentów rocznie – ocenia ortopeda dr Tomasz J. Kowalski.
Pies skradł serca internautów. Jest przedstawicielem szczególnej rasy16lis2019, 10:12 —
Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na posiadanie psa, a przeszkodą często staje się alergia. Istnieją jednak takie rasy, których sierść nie uczula, a należy do nich bichon frise. Jeden z przedstawicieli gatunku robi już karierę na Instagramie.
Chirurdzy rekonstrukcyjni pomagają pacjentom okaleczonym przez nowotwory18lis2019, 6:53 —
Główny cel chirurgów specjalizujących się w operacjach rekonstrukcyjnych to przywrócenie pacjentom okaleczonym przez nowotwory możliwości normalnego życia poprzez umożliwienie jedzenia, oddychania czy poprawę wyglądu. W Gliwicach odbyło się spotkanie światowych ekspertów z tej...
Jak się przygotować do oddania krwi?20lis2019, 20:39 —
Samo oddawanie krwi trwa zaledwie kilka minut. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw trzeba zastosować się do kilku ważnych zaleceń. Sprawdź jakich. Dowiedz się też kto nie może oddawać krwi – okresowo lub w ogóle.
Prof. Piotr Stepnowski: Do środowiska naturalnego trafia coraz więcej leków21lis2019, 5:23 —
Do środowiska naturalnego, także w Polsce, trafia coraz więcej leków. Szkodzą one żywym organizmom i choć ludzie na razie są bezpieczni, to nie zawsze musi tak być - mówi w rozmowie z PAP prof. Piotr Stepnowski, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego i prorektor tej uczelni.
Co ma wykształcenie do stanu zdrowia? Więcej, niż się wydaje22lis2019, 21:21 —
Nierówności w zdrowiu to temat gorący zarówno wśród ekspertów ochrony zdrowia, jak i polityków. Na całym świecie obserwuje się bowiem duże różnice w stanie zdrowia mieszkańców nie tylko tego samego kraju, ale i miejscowości. Co ciekawe, wyższe wykształcenie to lepszy stan...