Ser pokrył się pleśnią – czy można go nadal zjeść?27gru2019, 8:23 —
Ser to popularna forma nabiału. Jeśli jednak zauważyłeś plamy na serze, możesz się zastanawiać, czy nadal można zjeść go bez narażania się na problemy. Pleśń może rosnąć na wszystkich rodzajach żywności, a ser nie jest wyjątkiem. Kiedy pleśń pojawia się na jedzeniu, zwykle...
Otyłość u ciężarnych matek związana z opóźnieniem w rozwoju ich synów27gru2019, 6:51 —
Przyrost masy ciała w czasie ciąży jest zjawiskiem normalnym. Większość kobiet tyje około 14 kg. Jednak są przypadki kobiet, którym przybywa nawet kilkadziesiąt kilogramów. To niebezpieczne. Podobnie jak zachowanie w ciążę z nadwagą lub otyłością.
Trzy posiłki dziennie – czy to skuteczny lek na cukrzycę?24gru2019, 22:56 —
Jak sugeruje nowe badanie, spożywanie bogatego w węglowodany śniadania, a następnie obfitego lunchu i małego obiadu – zgodnie z tzw. dietą składającą się z trzech posiłków sprzyja utracie wagi i znacznie poprawia kontrolę poziomu glukozy w cukrzycy typu 2.
Baton z mięsa karpia dla sportowców. Samo zdrowie?23gru2019, 12:00 —
Czy sportowcy po wysiłku będą "przekąszać" baton z mięsa karpia, które jest dobrym źródłem kwasów omega-3, wapnia i innych związków prozdrowotnych? Technolodzy żywności z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przygotowali go z myślą o osobach szczególnie narażonych na stres...
Jak nie dać się zatruciu pokarmowemu w święta?23gru2019, 6:52 —
Święta Bożego Narodzenia to trzy dni w roku, które powinniśmy spędzać z rodziną, ciesząc się spokojem i radością. Niestety nie wszystkim jest to pisane. Ten okres w roku to również czas występowania wzmożonych zatruć pokarmowych, które nierzadko kończą się na pogotowiu. Jak...
Sumińska dla „Wprost”: Udomowienie było największą krzywdą, jaką mogliśmy wyrządzić zwierzętom21gru2019, 17:05 —
– Egocentryzm naszego gatunku jest śmieszny. Z punktu widzenia ewolucji człowiek to nieudany gatunek. Do tego głupi, bo piłuje gałąź na której siedzi, czyli pcha planetę ku zagładzie – mówi Dorota Sumińska, lekarka weterynarii, obrończyni praw zwierząt, publicystka.
BMI? To przeszłość! Te 3 wskaźniki powiedzą dokładniej, czy z twoją wagą jest wszystko w porządku20gru2019, 8:17 —
Wskaźnik masy ciała (BMI) to wynik masy ciała podzielonej przez wzrost. Formuła została opracowana w latach 30. XIX wieku przez belgijskiego matematyka. Jest nadal stosowana jako metoda klasyfikowania wagi jako niedowagę, normalną wagę, nadwagę i otyłość. Ale BMI znalazło się...
Kulinarne grzeszki. Które z nich masz na swoim koncie?19gru2019, 16:08 —
Tu batonik, tam garść chipsów, w południe kawa z syropem smakowym, po obiedze kawałek ciasta... Brzmi znajomo? Każdy z nas ma na koncie kulinarne grzeszki. Sprawdź, po jaki produkt sięgnąć, gdy dopadnie cię nagła ochota na coś słodkiego.
Szczęśliwa matka – szczęśliwe dziecko. Są na to naukowe dowody18gru2019, 16:38 —
Mózgi matek i dzieci mogą współpracować poprzez synchronizację fal mózgowych podczas interakcji. Poziom łączności fal mózgowych różni się w zależności od stanu emocjonalnego mamy: kiedy matki wyrażają więcej pozytywnych emocji, ich mózg staje się znacznie silniej związany z...
Bakteriofagi – czy poradzą sobie z Salmonellą?18gru2019, 12:30 —
Polscy naukowcy mają przetestowany, skuteczny preparat do zwalczania Salmonelli. Można go użyć w hodowli drobiu, w zakładach uboju, do zabezpieczenia mięsa i jego przetworów, jaj, serów, owoców czy warzyw albo jako środek dezynfekcyjny na liniach produkcyjnych żywności.
Czy olej rybny może zmniejszyć stan zapalny?17gru2019, 21:30 —
Ostatnie badania ujawniły mechanizm, dzięki któremu olej rybny, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, może zmniejszać stany zapalne. W badaniu, w którym przetestowano wzbogacony suplement oleju z ryb, stwierdzono, że zwiększa on poziom niektórych cząsteczek przeciwzapalnych...
Co potrafi imbir? O tym mogłeś nie wiedzieć17gru2019, 19:32 —
Imbir to przyprawa używana w sztuce kulinarnej od tysięcy lat. Ma on także swoje zastosowania w medycynie. Jego właściwości są nie do przecenienia. Ułatwia on trawienie, poprawia krążenie krwi i działa przeciwobrzękowo. Dlaczego jeszcze warto po niego sięgać i to nie tylko zimą?
Jak ograniczyć wdychanie spalin w ruchu drogowym17gru2019, 11:38 —
Użytkownicy dróg narażeni są na groźne zanieczyszczenia - ostrzegają naukowcy. Szczególnie niebezpieczne są zatłoczone skrzyżowania i uliczne korki. Podpowiadamy, jak prostymi sposobami można zmniejszyć narażenie na trujące wyziewy z rur wydechowych.
Nowe badanie poszerza wiedzę na temat powszechnie spotykanych chorób17gru2019, 6:55 —
Gdy białka w mózgu tworzą złogi składające się z nierozpuszczalnych agregatów, mogą wystąpić choroby takie jak choroba Alzheimera lub Parkinsona. Pewien zespół badawczy zbliżył się o krok do zrozumienia tego procesu.
Jak zrobić idealny, świąteczny barszcz?17gru2019, 6:50 —
Wigilia nie może się odbyć bez czerwonego barszczu z uszkami. Chociaż w sklepach możemy znaleźć gotowe zupy w kartonie lub butelce, warto się postarać i przygotować czerwony barszcz samodzielnie.
Co znajduje się w składzie szczepionek?17gru2019, 5:23 —
Szczepionki odgrywają kluczową rolę w naszej walce z chorobami zakaźnymi. Jakie składniki powszechnie występują w szczepionkach i jaki jest ich cel?
Eksperci: 85 proc. dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną udaje się wyleczyć16gru2019, 18:34 —
Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym typem białaczki u dzieci, jak też najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego. Na ogół można jednak skutecznie ją leczyć, w aż 85 proc. – powiedział w rozmowie z PAP onkolog i hematolog prof. Tomasz Szczepański.
Czy kolor ma znaczenie? Co kryje się w barwach warzyw i owoców16gru2019, 12:12 —
Okrągłe, podłużne, miękkie, twarde, chropowate, gładkie, a przede wszystkim – kolorowe. Owoce i warzywa są niezwykle różnorodne nie tylko pod względem kształtu, ale i barwy. Czy ma ona znaczenie? Okazuje się, że tak! Kolor jest powiązany ze składnikami odżywczymi, zawartymi w...
U logopedy nie chodzi tylko o naukę poprawnej wymowy16gru2019, 6:51 —
Dziecko się złości? Może przyczyną są kłopoty z komunikacją? Trzeba pamiętać, że problemy z prawidłową wymową są tylko objawem, który powinien sugerować nam konieczność poszukiwania przyczyn – podkreśla logopeda Agnieszka Borowiec założycielka Laboratorium Mowy.
Tragedia podczas jasełek. Strój ośmiolatka zapalił się od świeczki13gru2019, 12:39 —
Przebrany za owcę chłopiec doznał ciężkich poparzeń podczas przedstawienia jasełkowego w Addiscombe koło Londynu. Jego łatwopalny strój zaczął płonąć, kiedy zapaloną świeczkę upuściło inne dziecko, grające w tym samym przedstawieniu pasterza.
Razem zmieniajmy życie z hemofilią13gru2019, 12:08 —
Na hemofilię choruje jedna na 10 tysięcy osób, ok. 3 tys. osób w Polsce. Życie z tą chorobą nie jest łatwe, dlatego w ramach kampanii „Razem zmieniajmy życie z hemofilią” podejmowane są działania mające na celu wspieranie osób z hemofilią oraz ich rodzin
Kobiety szybciej się upijają. Łatwiej też wpadają w picie szkodliwe13gru2019, 6:54 —
Alkohol działa na kobietę bardziej toksycznie niż na mężczyznę stąd też ryzyko negatywnych konsekwencji jest u nich dużo większe. Dowiedz się dlaczego tak jest i na co naraża się kobieta, która w porę nie ograniczy picia.
Dieta „Doktora Sebi”. Będzie rewolucja w odchudzaniu?12gru2019, 18:39 —
Dieta Doktora Sebi jest formą diety wegańskiej. Ma regenerować komórki organizmu poprzez usuwanie toksyn. Proces ten może zachodzić dzięki alkalizacji krwi. Czy ta dieta rzeczywiście działa?
Mezoterapia – ta najlepsza12gru2019, 13:25 —
VITAL INJECTOR 2 to jedno z najlepszych rozwiązań medycyny estetycznej w dziedzinie mezoterapii i rewitalizacji skóry.
Czy można wyleczyć raka ciecierzycą? Dziennikarze TVP Info na tropie hochsztaplerów12gru2019, 9:14 —
Leczenie raka ciecierzycą, pietruszką, czy metodami na odległość – to tylko niektóre z metod, jakimi pseudouzdrowiciele próbują leczyć ciężko chorych ludzi. Dziennikarze programu „Alarm” w TVP Info postanowili przyjrzeć się bliżej ich działalności.