Subtelne objawy problemów z tarczycą
Tarczyca to nieparzysty gruczoł, znajdujący się na szyi i wydzielający bardzo ważne hormony, mające wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Gdy tarczyca choruje, efekty widać niemal natychmiast. Problem polega jednak na tym, że objawy te mogą być bardzo subtelne i łatwe do zbagatelizowania. Nie bez powodu zaburzenia pracy tarczycy często wykrywane są przypadkiem, podczas rutynowych kontroli, np. szukając przyczyny nagłego przyrostu masy ciała lub problemów z zajściem w ciążę.
Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i nadczynność, może dawać bardzo subtelne sygnały, dlatego warto dobrze znać swój organizm i reagować, gdy tylko coś zacznie nas niepokoić.
Subtelne objawy problemów z tarczycą
-
Jeśli odczuwasz dziwne, trudne do wytłumaczenia napięcie lub drętwienie rąk, nóg lub stóp, przyczyną może być tarczyca. Niedoczynność tarczycy niszczy nerwy w miarę upływu czasu. To zagraża ich zdolności wysyłania sygnałów do mózgu i całego ciała. To może być przyczyną tych dziwnych mrowień.
-
Mgła mózgowa jest kolejnym objawem, który powinien nas skłonić do wizyty u specjalisty. Może wystąpić problem z koncentracją, skupieniem uwagi. Jest to szczególnie częste w przypadku niedoczynności tarczycy.
-
Nieregularne bicie serca jest objawem nadczynności tarczycy i może prowadzić do cięższych chorób serca, jeśli nie jest leczone. Natomiast niedoczynność tarczycy może podnieść poziom złego cholesterolu, który następnie powoduje m.in. wysokie ciśnienie krwi.
-
Nagłe przybieranie na wadze bez żadnych zmian w diecie lub rutynowych ćwiczeniach powinno być zawsze powodem do niepokoju. Może to być przypadek niedoczynności tarczycy lub może wskazywać na poważniejszy stan. Nagłe chudnięcie najczęściej wynika z rozwoju choroby nowotworowej, ale może być też spowodowane choćby nadczynnością tarczycy, ale... Niedoczynność tarczycy może zepsuć poczucie zmysłu smaku i węchu, co może prowadzić do zmniejszenia apetytu.
-
Senność i zmęczenie mogą być spowodowane spowolnionym metabolizmem, a jest to jeden z objawów niedoczynności tarczycy. Jeśli zmęczenie utrudnia normalne funkcjonowanie i nie mija mimo odpoczynku, warto porozmawiać z lekarzem. Innym objawem, który łatwo zbagatelizować jest też uczucie smutku czy lęku. Choć może świadczyć o początkach depresji, bywa, że przyczyną znacznego spadku nastroju są zaburzenia hormonów. Może pojawić się również spadek libido.