Ból w pachwinie – uraz, przepuklina czy coś innego?
Ból w pachwinie bardzo często jest objawem urazu lub przeforsowania się i kiedy wystąpi, powinniśmy w pierwszej chwili zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie wykonywaliśmy intensywnych ćwiczeń (lub nowych ćwiczeń) fizycznych. Może się okazać, że ból szybko powiążemy z nadwyrężeniem ścięgna lub więzadła (choćby w trakcie aktywności seksualnej). Naciągany lub napięty mięsień w okolicy pachwiny jest jednym z najczęstszych urazów wśród sportowców.
Bywa jednak, że ból w pachwinie świadczy o poważnym stanie chorobowym.
Wizyta u lekarza
Przed wizytą u lekarza należy przygotować się do odpowiedzi na kilka pytań:
-
Czy ból występuje stale czy też pojawia się w określonych sytuacjach?
-
Czy wykonywałem ostatnio forsowne ćwiczenia?
-
Czy pojawiły się zmiany rytmu wypróżnień?
-
Czy wyczuwam jakieś guzki w obrębie krocza, jamy brzusznej?
-
Czy występuje ból podczas oddawania moczu lub kału?
-
Czy ból nasila się w trakcie penetracji (kobiety)?
-
Czy ból nasila się podczas kaszlu?
To kilka podstawowych pytań, które może zadać lekarz. Podczas wizyty najprawdopodobniej też zbada palpacyjnie pachwiny i jamę brzuszną. W przypadku mężczyzn wskazane będzie też badanie palpacyjne jąder i moszny oraz gruczołu krokowego (wprowadzenie palca do odbytu). Ponadto może zlecić badania krwi, moczu i kału oraz badania obrazowe (usg/rtg) i badania ginekologiczne (u kobiet).
Ból w pachwinie
Ból w pachwinie może być spowodowany np.:
-
Zakażeniem. Choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować powiększenie węzłów chłonnym znajdujących się w okolicy pachwiny, co może powodować dyskomfort.
-
Uraz mięśni lub ścięgien. Bolesność powinna ustępować po przyjęciu leków przeciwbólowych i całkowicie minąć po kilku dniach rekonwalescencji.
-
Przepuklina pachwinowa. Rozwija się powoli. Uwagę powinien wzbudzić guzek, który pojawia się i znika. Z czasem jednak stan się pogarsza, a guzek nie znika w jamie brzusznej. Niebezpiecznym stanem jest uwięźnięcie przepukliny, które wymaga pilnej interwencji lekarza. W takiej sytuacji w miejscu występowania guzka skóra robi się czerwona, cieplejsza, jest też tkliwa i obrzęknięta.
Ból w pachwinie może być również spowodowany zwyrodnieniem stawu biodrowego (i to nie tylko z racji wieku, ale także różnych aktywności), chorób układu nerwowego (np. ucisku na nerw, zapalenia nerwu) czy kamicy nerkowej. Ból w pachwinie może być też spowodowany powiększeniem węzłów chłonnych, co też wymaga szczegółowej diagnostyki.
Ból w pachwinie u mężczyzn
Może być spowodowany np.:
-
skrętem jądra, co wymaga pilnej interwencji chirurgicznej,
-
urazami moszny, penisa lub jąder,
-
stanami zapalnymi jąder i najądrza,
-
żylakami powrózka nasiennego,
-
chorobami prostaty.
Ból w pachwinie u kobiet
Może być spowodowany np.:
-
stanami zapalnymi jajowodów lub jajników,
-
torbielami,
-
skrętem torbieli jajnika.
Bólu w obrębie pachwin, podbrzusza i jamy brzusznej nie wolno ignorować. Jeśli się pojawią, a nie potrafimy ich powiązać z żadną aktywnością fizyczną, a ulgi nie przynosi odpoczynek ani leki przeciwbólowe, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Należy pamiętać, że ból w pachwinie u dzieci jest oceniany inaczej niż u dorosłych.