Jaskrę można zatrzymać
Skąd zatem wiadomo, że jaskrę mam ja czy ktoś z moich bliskich? Niestety, pacjent samodzielnie nie może rozpoznać u siebie choroby we wczesnym stadium. Potrzebna jest pomoc okulisty, który specjalną soczewką i biomikroskopem zajrzy do oka oraz zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wykona też specjalistyczne badania obrazowe, które ilościowo pokażą, czy mikrostruktury odpowiadające za widzenie są zdrowe.
Gdy pacjent z jaskrą zaczyna zauważać, że coś się dzieje – bardziej jakiś rodzaj niepokoju niż realny defekt ostrości widzenia – świadczy to już na ogół o znacznym zaawansowaniu choroby i dużym ograniczeniu pola widzenia. Dlaczego więc zawczasu nie dostrzegamy, że pole widzenia się zawęziło ? Po pierwsze – ubytki pojawiają się stopniowo, latami, po drugie - jedno oko „kompensuje” drugie, wreszcie po trzecie – nasz mózg, a dokładnie kora wzrokowa jest na tyle plastyczna, że maskuje obniżoną czułość siatkówki na bodźce wzrokowe.
Kto zatem może mieć problem? Badać profilaktycznie powinni się szczególnie ci, którzy stwierdzą u siebie czynniki ryzyka. Najważniejsze z nich to: podwyższone ciśnienie w oku, krótkowzroczność powyżej -3 dioptrii, obecność jaskry w rodzinie (dziedziczenie), niskie ciśnienie krwi, migreny, „marznięcie” dłoni i stóp, cukrzyca i wiek powyżej 60. roku życia. Jeśli występują u ciebie dwa lub więcej z wyżej wymienionych – koniecznie wykonaj odpowiednie testy. Diagnostyka nie boli i może uratować ci wzrok, pozwalając na bycie w pełni aktywnym przez całe życie. Bo choć jaskry nie da się wyleczyć, to wcześnie wykrytą można skutecznie zatrzymać.
W Centrum Okulistycznym OPTIMUM dysponujemy pełną gamą najnowocześniejszego sprzętu do diagnostyki i laseroterapii jaskry (laser SLT to wg najnowszych światowych badań i zaleceń gremiów naukowych u wielu pacjentów terapia pierwszego wyboru). W jednym miejscu zgromadziliśmy wszystkie dostępne narzędzia do wykrywania i walki z jaskrą. Do podstawowego zestawu badań można zaliczyć:
- perymetrię zdwojonej częstotliwości FDT Matrix (specjalny typ pola widzenia)
- badanie grubości warstwy włókien nerwowych RNFL (spektralnym tomografem koherentnym OCT lub polarymetrem laserowym GDxPRO)
- pomiar kompleksu komórek zwojowych (GCC)
- laserową tomografię nerwu wzrokowego (HRT3).
Ale to nie sprzęt jest najważniejszy, każde urządzenie można przecież kupić. Najważniejsi są ludzie. Nasi lekarze specjaliści to pasjonaci, od wielu lat zajmujący się diagnostyką i leczeniem jaskry, prowadzący kursy i szkolenia w Polsce i za granicą, publikujący w czasopismach naukowych. To oni wykonają Ci badanie, opiszą je dokładnie, wytłumaczą, co robić dalej, przeprowadzą laseroterapię, a jeśli to konieczne, skierują na zabieg chirurgiczny. Wszystko w logicznym ciągu zdarzeń, komfortowo, bezpiecznie i w jednym miejscu.
Konrad LichońCentrum Okulistyczne OPTIMUM
ul. Bracka 11/13
00-501 Warszawa
tel. 602 353 107, 22 620 37 40