Choroby rzadkie. Akromegalia – na czym polega?
Akromegalia to jedna z chorób rzadkich, o których istnieniu wiele osób nie ma pojęcia. Schorzenie to powoduje poważne nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem organizmu, które przez dłuższy czas mogą być niezauważone ze względu na powolny rozwój choroby. Akromegalia jest schorzeniem, które oprócz zmiany w wyglądzie zewnętrznym pacjentów powoduje także zaburzenia w funkcjonowaniu większości układów i narządów ludzkiego organizmu.
Co to jest akromegalia?
Akromegalia jest chorobą, którą powoduje zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu. Dotyczy ona jedynie osób dorosłych; w przypadku dzieci zwiększona produkcja hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową powoduje inne schorzenie, czyli gigantyzm, który objawia się nadmiernym wzrostem ciała.
W przypadku akromegalii mamy do czynienia z pojawieniem się objawów choroby dopiero w dorosłym życiu. Początkowo schorzenie przebiega niemal niedostrzegalnie, powodując stopniowy wzrost dłoni oraz stóp i powolną degradację m.in. układu krążenia i układu oddechowego. Schorzenie to częściej występuje u kobiet i jest spowodowane pojawieniem się zwykle łagodnych guzów w obrębie przysadki mózgowej. Wedle statystyk w Polsce na akromegalię choruje około 2000 osób, a w skali światowej odnotowuje się rocznie 3-4 nowe przypadki na milion mieszkańców globu.
Akromegalia – przyczyny
Przyczyną choroby, w większości przypadków, jest gruczolak przysadki mózgowej, czyli najczęściej łagodny guz, który zaburza jej funkcjonowanie i sprawia, że hormon wzrostu wydzielany jest w nadmiernej ilości.
Akromegalia – objawy
Początkowe objawy choroby mogą być niemal niedostrzegalne. Z czasem nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu powoduje:
-
powiększenie dłoni,
-
powiększenie stóp,
-
powiększenie małżowin usznych,
-
powiększenie nosa,
-
powiększenie żuchwy,
-
uwypuklenie czoła,
-
nadmierny wzrost tkanek miękkich,
- powiększenie się narządów wewnętrznych.
Powyższe objawy związane są z działaniem wydzielanego w nadmiernej ilości hormonu wzrostu, który znacząco wpływa na posturę i wygląd zewnętrzny osób chorych. Do objawów choroby zaliczane są także dolegliwości związane z powiększaniem się narządów wewnętrznych oraz zaburzeniami w funkcjonowaniu układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu hormonalnego, a także układu kostno-stawowego. W wyniku choroby pojawiają się dodatkowe schorzenia i dolegliwości zdrowotne, m.in.:
-
nadciśnienie tętnicze,
-
bezdech senny,
-
choroba zwyrodnieniowa stawów,
-
zaparcia,
-
cukrzyca,
-
nadczynność tarczycy,
-
ból głowy,
- zaburzenia widzenia.
Wszystkie z powyższych schorzeń oraz dolegliwości zdrowotnych utrudniają osobom chorym normalne funkcjonowanie i sprawiają, że wymagają one stałego nadzoru lekarzy specjalistów i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które obejmuje zarówno działania mające na celu obniżenie produkcji hormonu wzrostu, jak i leczenie wynikających z nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Akromegalia – leczenie
Leczenie schorzenia przebiega wielokierunkowo. Po pierwsze, uwzględnia dobór odpowiedniej terapii farmakologicznej, która pozwoli utrzymać poziom hormonu wzrostu na prawidłowym poziomie oraz chirurgiczne zmniejszenie bądź usunięcie wpływającego na pojawienie się zaburzeń hormonalnych guza lub guzów. Operacja jest konieczna w celu zatrzymania postępu choroby oraz uniknięcia rozwoju dodatkowych schorzeń, które są wynikiem nadmiernego wzrostu narządów wewnętrznych i zaburzeń związanych z ich funkcjonowaniem. Jednym ze sposobów leczenia jest przeprowadzana przez nos i zatokę klinową operacja usunięcia gruczolaka. Niestety, nie zawsze udaje się usunąć guza w całości, dlatego konieczne może być ponowne przeprowadzenie operacji lub zastosowanie dodatkowego leczenia farmakologicznego.
Alternatywą dla operacyjnego pozbycia się gruczolaka przysadki mózgowej jest stosowane w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne, które pozwala na zmniejszenie guza ograniczenie ilości produkowanego przez przysadkę mózgową hormonu wzrostu. Stosowane jest ono jedynie w uzasadnionych przypadkach, bo nie prowadzi do całkowitego wyleczenia.