Ból podczas stosunku może być pierwszym objawem choroby
Dyspareunia to medyczne określenie bólu w czasie stosunku, który może być spowodowany działaniem wielu czynników. Nie zawsze są to poważne przyczyny chorobowe, jednak konieczne jest zdiagnozowanie podłoża dolegliwości, bo nie tylko odbiera ona radość z seksu, ale także wpływa na kondycję psychiczną i relacje w związku.
Ból podczas stosunku – przyczyny
Ból w czasie seksu może mieć różnorodne podłoże. Przyczyny dolegliwości możemy podzielić na wynikające z trybu życia i związane z kondycją psychiczną kobiety oraz bezpośrednio spowodowane problemami w obrębie pochwy. Diagnostyka w tym przypadku obejmuje zarówno badanie ginekologiczne i niezbędne badania laboratoryjne np. dotyczące funkcjonowania układu hormonalnego, jak i badanie psychologiczne, jeżeli nie zostaną wykryte żadne choroby i nieprawidłowości związane ze stanem zdrowia intymnego kobiety.
Ważne: w niektórych przypadkach ból podczas współżycia może być powodowany infekcjami układu moczowego, nadżerkami, polipami, stanami przednowotworowymi i nowotworami, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować i czekać, aż sam minie.
1. Infekcje intymne a ból podczas stosunku
Nawet zaleczone infekcje intymne, które nie powodują nieprzyjemnych objawów, czyli pieczenia i swędzenia pochwy oraz upławów, mogą powodować ból podczas stosunku. Związane jest to z powodowanymi przez stany zapalne uszkodzeniami śluzówki pochwy, które muszą się zagoić. Zarówno infekcje grzybicze, jak i infekcje bakteryjne, powodują uszkodzenia śluzówki, mikrourazy oraz podrażnienia, dlatego w czasie i po zakończeniu leczenia lekarze zalecają powstrzymanie się od współżycia.
Nie zawsze ustąpienie objawów świadczy też o całkowitym wyleczeniu infekcji. Stan zapalny, choć nie powoduje uciążliwych objawów, może nadal się toczyć, więc nigdy nie należy leczyć infekcji intymnych na własną rękę. W przypadku pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości konieczna jest wizyta u ginekologa w celu dokładnego określenia patogenu, który powoduje stan zapalny i dobrania skutecznego leczenia.
2. Suchość pochwy prowadzi do bólu podczas seksu
Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy to bardzo częstą przyczyną bolesnych stosunków. Ból podczas seksu może pojawiać się w momencie, gdy kobieta nie jest podniecona lub pomijana jest gra wstępna. Na zmniejszenie naturalnego nawilżenia pochwy wpływają także inne czynniki np.:
-
stosowanie niektórych leków (suchość pochwy powodują m.in. leki antykoncepcyjne),
-
przewlekły stres,
-
przemęczenie,
-
stosowana dieta niskokaloryczna,
-
wahania hormonalne w okresie ciąży, laktacji i menopauzy,
-
blokady psychiczne i problemy natury emocjonalnej.
Do częstych przyczyn suchości pochwy zalicza się także zaburzenia hormonalne np. w przebiegu schorzeń tarczycy.
3. Zaparcia
Jedną z przyczyn bólu podczas stosunku mogą być też zaparcia. W tym przypadku dolegliwość występuje najczęściej u kobiet z tyłozgięciem macicy i nasila się w określonych pozycjach. Dolegliwość występuje jedynie w czasie zaparć i ustępuje w momencie, gdy przywrócony zostaje normalny rytm wypróżnień.
4. Endometrioza powoduje ból podczas stosunku
Endometrioza to bardzo bolesne schorzenie, które może być przyczyną odczuwania dyskomfortu podczas stosunku. Wędrująca śluzówka macicy może przedostać się do pochwy i stać się przyczyną odczuwania dużego dyskomfortu oraz krwawienia podczas stosunku.
5. Zapalenie łechtaczki
Zapalenie łechtaczki powoduje dotkliwy, piekący ból na zewnątrz pochwy, utrudniając grę wstępną i uniemożliwiając penetrację. Zapalenie łechtaczki może być spowodowane jej zbyt intensywnym drażnieniem oraz gromadzeniem się wydzieliny, która stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.
6. Mechaniczne urazy śluzówki pochwy
Ból, który pojawia się podczas stosunku, może być też spowodowany uszkodzeniami śluzówki pochwy, do których dochodzi w czasie intensywnych stosunków. Problem może rozwiązać stosowanie lubrykantów na bazie wody i środków ułatwiających regenerację błony śluzowej.
7. Alergia na prezerwatywy, lubrykanty i zabawki erotyczne
Ból podczas seksu może być związany z alergią kontaktową. Pojawia się ona u wielu kobiet i jest reakcją organizmu na kontakt z lateksowymi prezerwatywami, środkami, którymi nawilżane są prezerwatywy, lubrykantami (zwłaszcza o intensywnym zapachu, smaku i kolorze), materiałem, z którego wykonane są zabawki erotyczne oraz środkami myjącymi. W takim przypadku oprócz bólu pojawia się też pieczenie i swędzenie pochwy.
8. Stres i problemy w związku
Nie zawsze ból podczas stosunku ma podłoże chorobowe i jest powodowany czynnikami, które bezpośrednio związane są ze stanem zdrowia intymnego kobiety. Coraz częściej ból podczas stosunku jest objawem złej kondycji psychicznej oraz przemęczenia i osłabienia organizmu, a także psychicznego „buntu”, który pojawia się w momencie, gdy w związku coś się pasuje.