Jakie produkty wybierać na AZS?
Bez względu na typ naszej skóry zawsze musimy starać się o to, żeby stosować odpowiednio dobraną pielęgnację. Tylko rozwaga przy doborze kosmetyków może zagwarantować, że efekty zobaczymy nawet gołym okiem. Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku osób chorych na AZS – skóra jest wówczas zdecydowanie bardziej wrażliwa i reaktywna, w związku z czym łatwo o podrażnienia oraz różne uszkodzenia. Poprzez zastosowanie właściwych produktów możemy znacząco złagodzić objawy tej choroby.
AZS jest dosyć łatwe do rozpoznania, ponieważ symptomy są charakterystyczne. Przede wszystkim skóra staje się bardzo przesuszona i szorstka w dotyku, a naskórek może zacząć się łuszczyć. Jest to szczególnie widoczne w takich miejscach, jak zgięcia kolan i łokci czy też załamania szyi oraz nadgarstki.
Dodatkowo pacjenci z atopowym zapaleniem skóry mają do czynienia z rumieniem. Wszelkim objawom towarzyszy również swędzenie, które może stać się szczególnie uciążliwe pod wpływem noszenia syntetycznych ubrań bądź kontaktu z potencjalnymi alergenami. Właśnie na tym polega AZS – na bardzo gwałtownej reakcji organizmu na styczność z drażniącą substancją. Mogą nią być pyłki kurzu, zanieczyszczenia powietrza czy niektóre składniki kosmetyków.
Skóra atopowa łatwo ulega podrażnieniom. W związku z tym osoby chorujące często odczuwają pieczenie i ogólny dyskomfort. Skóra jest mniej elastyczna i nadwrażliwa, co niestety może skutkować rozległym stanem zapalnym objawiającym się chociażby w formie wyprysku. Nierzadko dochodzi także do rogowacenia naskórka, który prowadzi do tzw. efektu rybiej łuski.
O czym pamiętać, chorując na AZS?
Ponieważ wszelkie objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się na skutek styczności z alergenem, ważne jest, by w miarę możliwości ograniczyć kontakt z czynnikami drażniącymi. Tutaj niezbędna okazuje się pomoc lekarza, który na podstawie wywiadu z pacjentem oraz szczegółowych badań jest w stanie ustalić, jaka substancja powoduje zaostrzenie symptomów. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam jej unikać.
Niestety trzeba zaznaczyć, że przy AZS szkodliwe może być nawet przebywanie w przestrzeni miejskiej, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Trudno zatem rezygnować z wychodzenia z domu, dlatego należy podjąć odpowiednie kroki umożliwiające ochronę skóry przed ewentualnymi podrażnieniami.
Zdecydowanie warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i ogólny tryb życia. Dieta bogata chociażby w witaminy A i E wspomoże regenerację naskórka, co z kolei przełoży się na szybsze gojenie niewielkich ranek, które mogą powstawać w przypadku atopowego zapalenia skóry. Ponadto należy zadbać o prawidłowy sen i ograniczenie stresu, ponieważ to również może mieć wpływ na zdrowie. Warto korzystać z technik relaksacyjnych, by ułatwić zasypianie, a przy okazji zadbać o to, by organizm mógł zażyć odpoczynku.
Pomóc może też noszenie przewiewnych, luźnych ubrań, które będą ograniczały ryzyko podrażnień.
Jakie kosmetyki stosować w przypadku AZS?
Pielęgnacja to bardzo istotny element walki z atopowym zapaleniem skóry. Należy przy tym wybierać kosmetyki o łagodnym składzie, które mają właściwości nawilżające, regenerujące i odżywcze. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy w produktach są zawarte takie substancje jak masło shea czy niacynamid, które umożliwią odpowiednie natłuszczenie skóry i przy okazji wzmocnią jej naturalną barierę ochronną. Właśnie na to możemy liczyć, korzystając z gamy Lipikar od La Roche-Posay.
Zachowywanie higieny jest kluczowe w przypadku AZS. Zalecane są jednak krótkie kąpiele i prysznice, które pozwolą zmyć wszelkie zanieczyszczenia i bakterie. Do mycia również warto wykorzystać produkt, który będzie łagodził podrażnienia. Lipikar olejek myjący AP+ znakomicie uzupełnia poziom lipidów i przywraca równowagę naturalnego mikrobiomu. Po jego użyciu wyraźnie odczujemy, że skóra jest mniej przesuszona, nawet jeśli korzystamy z dość twardej wody.
Nawilżanie należy również kontynuować po wyjściu spod prysznica i osuszeniu ciała miękkim ręcznikiem (bez pocierania). Dlatego na całą skórę możemy nałożyć Lipikar Balsam AP+, czyli balsam uzupełniający poziom lipidów. Ogranicza świąd oraz podrażnienia, a przy tym wspaniale koi przesuszoną skórę. Lekka konsystencja szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej, lepkiej warstwy, więc niemal od razu możemy założyć ubrania i cieszyć się niezwykłą gładkością oraz miękkością skóry.
Dłonie, szczególnie okolice nadgarstków i między palcami, to miejsca, gdzie objawy AZS mogą być szczególnie widoczne. Nie należy zatem pomijać kroku pielęgnacyjnego również w tym zakresie. Krem do rąk Lipikar Xerand przywróci przesuszonym dłoniom natychmiastowy komfort: wspaniale regeneruje, odżywia i szybko się wchłania. Dzięki temu odnowa naskórka będzie przebiegała szybciej i sprawniej.
Pod ręką warto mieć także kosmetyk do zadań specjalnych, taki jak sztyft Lipikar Stick AP+, który łagodzi świąd i zapobiega drapaniu – a właśnie tego muszą unikać chorzy na AZS. Stosowanie sztyftu pozwala na przyspieszenie gojenia naskórka.