Znamy nowe fakty na temat raka. To „hibernacja” komórek nowotworowych
Świadomość tego, w jaki sposób nowotwory unikają terapii farmakologicznych, jest ważną częścią pracy nad pokonaniem ich. Przedkliniczne badania nad ludzkimi komórkami raka jelita grubego wykazały, że komórki rakowe w stanie spowolnić rozwój w okresie chemioterapii, co pomogłoby wyjaśnić niepowodzenie leczenia i nawroty guza.
„Guz zachowuje się jak cały organizm, zdolny do przejścia w stan powolnego podziału, oszczędzając energię, aby móc przetrwać” – mówi badaczka i chirurg Catherine O'Brien z Centrum Raka Księżnej Małgorzaty w Kanadzie.
Jak zwalczać komórki nowotworowe?
Badanie wykazało, że komórki nowotworowe przejmują „konserwatywny program ewolucyjny przetrwania chemioterapii”. Naukowcy na podstawie badań na myszach zaobserwowali, że komórki raka jelita grubego wchodzą w stan hibernacji, który można porównać do snu zimowego zwierząt w niesprzyjających warunkach pogodowych. Naukowcy znają już kilka innych sposobów, w jakie nowotwory mogą ukrywać się w organizmie. Nowe badanie wzbogaca rosnącą kolekcję dowodów na temat tego, jak zwalczać komórki rakowe, które są najbardziej odporne na obecne leki i metody leczenia.
„Nigdy nie wiedzieliśmy, że komórki rakowe są jak hibernujące niedźwiedzie. To badanie mówi nam również, jak celować w te śpiące niedźwiedzie, aby nie hibernowały i nie wracały nieoczekiwanie wracały później” – mówi onkolog Aaron Schimmer z Centrum Raka Księżnej Małgorzaty w Kanadzie. „Musimy zaatakować komórki rakowe, gdy są w tym powolnym, podatnym na zmiany stanie, zanim uzyskają mutacje genetyczne, które powodują oporność na leki” – dodaje dr O'Brien.