Co niekorzystnie wpływa na pracę twojego serca? Poznaj 12 istotnych faktów
Lekarze opracowali listę zachowań, które szkodzą twojemu sercu.
1) Palenie papierosów
Palenie papierosów uszkadza każdy narząd w ciele człowieka, najbardziej jednak jest szkodliwe dla serca, płuc i mózgu. U palaczy ryzyko zawału serca zwiększa się o ponad 70 proc., a udaru mózgu o prawie 60 proc. Zrób więc wszystko, co w twojej mocy, żeby rzucić ten nałóg. Pamiętaj też, że przebywanie w zadymionych pomieszczeniach również szkodzi zdrowiu.
2) Siedząca praca
Badania wskazują, że siedzenie przez długi czas w jednej pozycji podnosi ciśnienie krwi, a także poziom cukru. Łatwo można jednak temu zaradzić. Wstawanie co 30 minut i poruszanie się przez zaledwie trzy minuty może przynieść dobre efekty.
3) Stany zapalne w organizmie
Stany zapalne toczące się w organizmie mogą osłabiać serce. Wywołują je zarówno choroby autoimmunologiczne – takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów. Nie wolno więc ich lekceważyć. Regularne ćwiczenia aerobowe i utrata wagi pomagają zmniejszać stany zapalne w organizmie.
4) Stres
Stres psychiczny jest istotnym czynnikiem wzrostu ryzyka wystąpienia chorób serca. Podczas sytuacji stresowych uwalniane są hormony, które powodują wzrost ciśnienia krwi oraz przyrost tkanki tłuszczowej. Stres powoduje również stany zapalne w tętnicach – ostrzegają eksperci.
5) Niewłaściwe odżywianie
Ryzyko wystąpienia chorób serca zwiększa:
- spożywanie przetworzonej żywności,
- duża ilość soli w potrawach,
- duża ilość w diecie prostych węglowodanów takich jak: biały ryż, chleb, makaron,
-
jedzenie tłuszczów nasyconych (tłuste mięsa i wysokotłuszczowe produkty mleczne).
Dietetycy zalecają stosowanie przyjaznej sercu diety śródziemnomorskiej, bogatej w warzywa i owoce.
6) Brak ruchu
Brak ruchu zwiększa ryzyko nagłego zawału serca. Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą, zmniejszają wydzielanie hormonów stresu i powodują dotlenienie wszystkich komórek w organizmie. Zarówno ćwiczenia cardio, jak i trening siłowy wpływają korzystnie na pracę serca.
7) Spożywanie cukru
Cukier w diecie należy ograniczyć. Badania wskazują, że wciąż jemy zbyt dużo cukru dodawanego w procesie przetwarzania żywności przez firmy spożywcze, a nie naturalny cukier znajdujący się w owocach. Udowodniono, że istnieje wiązek między spożyciem cukru a ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo- naczyniowych.
8) Obciążenia rodzinne
Wystąpienie u dziadków czy rodziców chorób sercowo-naczyniowych zwiększa ryzyko zachorowania również u ciebie. Dowiedz się, czy w twojej rodzinie nie wystąpiły takie przypadki.
9) Tłuszcz trzewny
Tłuszcz trzewny jest zagrożeniem dla zdrowia serca. Należy więc próbować się do pozbyć. Udowodniono, że 150 minut ruchu tygodniowo, może skutecznie zmniejszyć ilość tłuszczu brzusznego, a tym samym ustrzec się przed chorobami serca.
10) Cukrzyca typu 2
Ryzyko wystąpienia chorób serca, zwiększa cukrzyca typu 2. Badania wskazują, że ta choroba może uszkodzić tętnice i zwiększyć ryzyko udaru mózgu.
11) Wysokie ciśnienie krwi
Wysokie ciśnienie początkowo nie daje żadnych poważnych objawów. Jeśli jednak nie zostanie w porę wykryte, powoduje spustoszenie w naczyniach krwionośnych i sercu. Może też prowadzić do chorób mózgu, oczu i nerek. Ciśnienie należy zatem kontrolować i stosować niskokaloryczną dietę, żeby je obniżyć.