Uwaga na nowy dopalacz, który pojawił sią na rynku! Może być przyczyną zgonów
GIS informuje, że od kilku miesięcy na polskim rynku pojawia się niebezpieczna substancja α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykana także pod nazwami:
- α-PiHP,
- 4-Me-PVP,
- 4'M-PVP,
- „Funky”,
- „A-PiHP”.
Jak wyjaśniają eksperci, związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Został sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna i zawarty w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.
Substancja jest wysoce niebezpieczna
Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Substancja stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów – informuje GIS.
Objawy po zażyciu α-PHiP
Po zażyciu α-PHiP może wystąpić:
- nadmierne pobudzenie,
- halucynacje,
- urojenia,
- psychozy,
- bezsenność,
- brak łaknienia,
- brak pragnienia,
- nudności,
- światłowstręt,
- szczękościsk,
- zaburzenia pracy serca (arytmie),
- przyśpieszenie pracy serca (tachykardia),
- zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja),
- podwyższenie ciśnienia tętniczego,
- ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem,
- duszność,
- zgon.
Jak działają dopalacze?
W zależności od tego, jakie substancje wchodzą w skład dopalaczy, ich działanie na organizm może być zróżnicowane. O ile lekarze są w stanie przewidzieć co stanie się z człowiekiem, który zażywa amfetaminę, kokainę czy nawet pali marihuanę, o tyle w przypadku dopalaczy reakcja na substancje aktywne jest nie do przewidzenia. Dopalacze zawierają w swoim składzie substancje takie jak: mefedron, kannabinoidy, katynony (udające amfetaminę) i syntetyczne opioidy. Jeśli jakiś składnik dopalaczy trafi na listę zakazanych, w jego miejsce pojawiają się nowe.