Przechorowanie nie chroni przed kolejnym zakażeniem. Nowe warianty bardziej zaraźliwe
Za gwałtowny wzrost zakażeń, nawet w populacjach o wysokiej odporności wynikającej zarówno ze szczepień, jak i przechorowania odpowiadają podwarianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ponowne zachorowanie może nastąpić już nawet sześć do ośmiu tygodni po chorobie – wskazują specjaliści.
Omikron wyparł wariant Delta
Podwariant Omikronu BA.1 pojawił się w USA pod koniec zeszłego roku i wyparł dominujący wtedy wariant Delta. Od tamtego czasu nie pojawił się nowy wariant, wykrywane są jedynie podwarianty Omikronu, z których każdy kolejny jest coraz bardziej zakaźny.
Fala zachorowań w Stanach Zjednoczonych
Od dwóch miesięcy w USA zanotowano znaczny wzrost zachorowań. W porównaniu do styczniowej fali przyrost nie jest jednak tak gwałtowny. Od początku maja liczba zachorowań przekracza 100 tys. dziennie. Dane mogą być jednak zaniżone, bo chorzy testują się głównie w domach. W maju w Stanach Zjednoczonych dominował podwariant BA.2 i jego mutacja BA.2.12.1. Dwa miesiące później został wyparty przez BA.5 i BA.4. Eksperci uważają, że te podwarianty są jak do tej pory najbardziej zakaźne.
Osoby zainfekowane BA.1 nie zakażały się ponownie podwariantem BA.2, ponieważ oba warianty były bardzo podobne do siebie. Ale osoba, która chorowała na COVID–19 wywołany tymi podwariantami, prawdopodobnie zostanie zainfekowana BA.4 lub BA.5 — uważa dr Amesh Adalja z Johns Hopkins Center for Health Security.
Szczepionki wciąż są skuteczne
Specjaliści zalecają szczepienia przeciw COVID–19, które zapewniają ochronę przed poważnym przebiegiem choroby i śmiercią. Chociaż ich skuteczność może być mniejsza w przypadku obecnie panujących wariantów, to nie powinniśmy z nich rezygnować.
Omikron BA.5 - najczęściej występujące objawy
Zakażenie mutacją Omikron w wersji BA.5 nie różni się mocno od poprzednich wersji wariantów. Daje najczęściej objawy przeziębienia. Do najczęstszych objawów należą:
- katar,
- kaszel,
- zatkany nos,
- ból głowy,
- drapanie i ból gardła,
- utrata smaku,
- utrata węchu,
- biegunka,
- wymioty,
- brak apetytu,
- gorączka,
- dreszcze,
- ból całego ciała,
- zmęczenie.