Pacjenci z tą chorobą mogliby żyć normalnie. Konieczna jest celowana chemioterapia
Układowy chłoniak anaplastyczny z dużych limfocytów (sALCL) jest chorobą rzadką. W Polsce diagnozuje się ją u 100–150 osób rocznie. Przyczyna występowania tej choroby nie jest znana. Wiadomo, że choroba jest agresywna i rozwija się dynamicznie. Nieleczona niszczy organizm chorego.
Konieczne jest wprowadzenie chemioterapii celowanej
Specjaliści podkreślają, że konieczna jest zmiana w leczeniu chorych na chłoniaka anaplastycznego polegająca na skojarzeniu chemioterapii z przeciwciałem, co daje możliwość celowanej chemioterapii. Terapia, o której wprowadzenie postulują lekarze, wykazuje większą intensywność działania i nie jest bardziej toksyczna. Tego rodzaju leczenie jest zazwyczaj dobrze tolerowane, zwłaszcza u młodych pacjentów, a tacy zapadają na tę chorobę. Zdarza się jednak, że u pacjentów dochodzi do wtórnych procesów nowotworowych oraz uszkodzenie serca czy płuc. Rokowanie u chorych zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby oraz innych czynników – wskazują lekarze.
Chemioterapia celowana zwiększa szanse na przeżycie
Badania dowodzą, że skojarzenie chemioterapii z brentuksymabem zmniejsza ryzyko progresji choroby o 41 proc., a ryzyko zgonu o 46 proc.
Nowy standard leczenia obowiązuje na Zachodzie od 2021 r.
Nie ulega wątpliwości, że ta terapia powinna być dostępna także dla pacjentów w Polsce – uważa prof. Wojciech Jurczak z Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie.
„Jest to leczenie dobrze tolerowane, ale mające pewne odległe efekty działań niepożądanych, choćby zwiększoną liczbę wtórnych procesów nowotworowych oraz uszkodzenie serca czy płuc. Są to zatem kwestie, które – w przypadku młodego człowieka, mającego przed sobą wiele lat życia – mają ogromne znaczenie. Dlatego tak istotna jest potrzeba zmiany leczenia” – podkreśla ekspert.
Celowana chemioterapia jest w Polsce stosowana
Celowana chemioterapia jest w Polsce stosowana w przypadku leczenia innych chorób i refundowana w ramach NFZ, jak chociażby trastuzumab w terapii nowotworów piersi.