Podróż w upale. Dla kogo może być niebezpieczna?
Jak twierdzą eksperci, ludzi całkowicie odpornych na upały nie ma. Podróżowanie w upały niesie ze sobą zagrożenia. Omdlenia przy wysokich temperaturach zdarzają się zwłaszcza u osób, które mają problemy z sercem czy ciśnieniem jak i u osób zdrowych.
Upałem najbardziej zagrożeni są seniorzy
Omdlenia z powodu upałów najczęściej zdarzają się osobom po 65 roku życia oraz dzieciom i młodzieży. Zagrożone są również osoby, które chorują na nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby neurologiczne oraz te, które przebyły udar.
Skonsultuj z lekarzem przyjmowanie leków
Lekarze zalecają, żeby przed nadejściem upałów chorzy skonsultowali dawki przyjmowanych leków. Dotyczy to zwłaszcza leków na krążenie, nadciśnienie, leków neurologicznych i moczopędnych.
Czym spowodowane są omdlenia?
Omdlenia w upały spowodowane są najczęściej odwodnieniem organizmu. Mogą być też spowodowane spadkiem ciśnienia krwi, zwolnieniem pracy serca, a w konsekwencji – niedotlenieniem mózgu.
„Omdlenia w czasie upałów zdarzają się bardzo często wskutek tzw. wyczerpania cieplnego. Uczucie duszności, zawroty głowy, zaburzenia widzenia bezpośrednio poprzedzają omdlenie ze wszystkimi jego skutkami”– tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowiedr Michał Sutkowski, szef stowarzyszenia Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Co robić gdy dojdzie do omdlenia?
Każde omdlenie należy skonsultować z lekarzem. Pogotowie trzeba wezwać wówczas, gdy osoba nie odzyskuje przytomności. Jeśli pojawią się symptomy poprzedzające omdlenie, ból głowy, mroczki przed oczami, osłabienie należy położyć się lub chociaż usiąść z nogami podniesionymi do góry.
Ból głowy
Ból głowy to jeden z sygnałów świadczących o tym, że w upale mogło dojść do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zwłaszcza niedoboru potasu i magnezu, które mają spory wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego.
Wysokie temperatury mogą powodować senność
Jest to oczywiście najbardziej niebezpieczne dla kierowców prowadzących pojazdy. Zaleca się, aby w czasie podróży w upale często robić przerwy i odpoczywać, a także przewietrzyć auto. Ważne jest również odpowiednie przewiewne ubranie. Należy też zaopatrzyć się w nawilżane chusteczki do ocierania twarzy czy karku, a nawet w wachlarz, który w awaryjnych sytuacjach bywa pomocny.
Nie zapnij w upał o posiłku
W upał zdarza nam się, że zapominamy o posiłkach. To błąd, podkreślają specjaliści. Omdlenie nie zawsze wynika ze zmian naczyniowych, ale może mieć związek z hipoglikemią, czyli jest skutkiem tego, że przed podróżą nie jemy nic, obawiając się np.choroby lokomocyjnej.
Pij wodę
W upalne dni powinniśmy pić małymi łykami co najmniej 2,5 l wody. Nie powinna być zbyt zimna – przestrzegają eksperci.