Dziwny grymas na twarzy? Może go powodować wirus
Porażenie nerwu twarzowego tzw. porażenie Bella może wystąpić w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Chorobę wywołują wirusy. Za zapalenie nerwu twarzowego odpowiadają:
- wirus opryszczki wargowej oraz narządów płciowych,
- wirus ospy wietrznej,
- wirus półpaśca,
- cytomegalia,
-
borelioza.
Objawy porażenia Bella
Porażenie Bella powoduje, że jedna strona twarzy jest częściowo lub całkowicie nieruchoma. Może to powodować:
- widoczną asymetrię twarzy – po stronie porażenia twarz opada – dotyczy to brwi, dolnej części twarzy, kącika ust, kącika oka, które może się nie domykać;
- utratę zdolności mrugania, zamykania oka, marszczenia czoła;
- łzawienie oka;
- problemy z gryzieniem,
- zaburzenia odczuwania smaku w przedniej części języka;
- nadwrażliwość na dźwięki ucha po stronie porażenia.
W jaki sposób dochodzi do porażenia nerwu?
Uszkodzenie i obrzęk nerwu twarzowego skutkuje zaburzeniami przekazywania impulsów nerwowych do mięśni. Powoduje to osłabienie lub paraliż mięśni odpowiadających za mimikę jednej strony twarzy.
Leczenie porażenia Bella
W większości przypadków porażenie Bella ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach bez pozostawienia śladu. Jedynie u kilku procent pacjentów może nie wycofać się niecałkowicie, pozostawiając asymetrię twarzy. Choroba rzadko nawraca, drugi i trzeci epizod występuje u około 7–15 proc. pacjentów. Ryzyko rozwoju porażenia zwiększa cukrzyca i ciąża. W leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy, które mogą zmniejszyć obrzęk nerwu i zwiększyć szanse na całkowite wyzdrowienie. Leki te działają najlepiej, gdy zacznie się je podawać wcześnie (w ciągu trzech dni od wystąpienia pierwszych objawów). Czasem lekarz może zalecić także leki: przeciwwirusowe lub antybiotyki, jeśli porażenie nerwu twarzowego jest związane z boreliozą.
Skonsultuj się z lekarzem – to może być udar
Objawy paraliżu zawsze powinno się skonsultować z lekarzem. Podobne objawy daje bowiem udar mózgu, który wymaga pilnej interwencji specjalisty.