Masz na nogach pajączki lub żylaki? Udaj się do angiologa
Problemy z naczyniami zaczynają się niewinnie. Na nogach pojawiają się niewielkie fioletowe żyłki zwane pajączkami i zgrubienia żył, czyli żylaki. W miarę rozwoju choroby pacjenci skarżą się również na skurcze, uczucie ciężkości nóg, często pojawiające się siniaki z towarzyszącymi mrowieniami, występujące bez wyraźnej przyczyny. Mogą wskazywać na pęknięcie żylaków, zapalenie albo obniżony przepływ krwi w naczyniach – wskazują lekarze.
Szybka interwencja
Jak najszybsza interwencja lekarska jest wskazana u pacjentów, u których pojawiają się duszności, bóle za mostkiem i towarzyszy im niepokój. Mogą to być sygnały zatoru tętnicy płucnej, które stanowią zagrożenie dla życia.
Co powoduje chorobę?
Choroby układu krwionośnego są pierwszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Przewlekła niewydolność żylna dotyka niemal połowy kobiet i ok. 37 proc. mężczyzn. Lekarze wskazują, że na rozwój choroby mają wpływ złe nawyki żywieniowe, stres i siedzący tryb życia.
Jakie jeszcze choroby leczy angiolog?
Do angiologa powinni zgłaszać się pacjenci z takimi chorobami jak:
- miażdżyca,
- choroba zakrzepowo-zatorowa,
- przewlekła niewydolność żylna,
-
zespół stopy cukrzycowej,
- choroba Buergera znaną szerzej jako zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń,
- nowotwory układu chłonnego i krwionośnego,
- zwężenia tętnic i żył powstałe z różnych przyczyn,
-
stany zapalne naczyń i tętniaki.
Jakie badania może zlecić angiolog?
Oprócz wywiadu z pacjentem angiolog może zlecić szereg badań. Należą do nich:
- angioskopia, która pozwala na obejrzenie wnętrza naczyń wieńcowych i ocenę zaawansowania blaszek miażdżycowych;
- USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych, kończyn górnych i dolnych, badanie dopplerowskie tętnic trzewnych – umożliwiają zdiagnozowanie ewentualnych zatorów i przewężeń w tętnicach, a także ocenę przepływu krwi przez tętnicę:
- flebografia i limfografia, czyli podanie kontrastu do żyły lub naczynia limfatycznego, które pozwala na ukazanie naczynia na zdjęciu rentgenowskim;
- arterografia – badanie polegające na podaniu kontrastu do tętnicy przez wprowadzony cewnik, które umożliwia ocenę drożności naczynia;
- tomografia komputerowa tętnic i żył.