Nie pomyl grypy z przeziębieniem! Może cię to kosztować życie
Zarówno grypa, jak i przeziębienie są infekcjami wirusowymi, jednak wywołują je inne wirusy. Grypę wywołują sezonowe szczepy wirusów, za przeziębienie odpowiadają rinowirusy, wirusy paragrypy i sezonowe koronawirusy, jednak odmienne od tych, które wywołują COVID-19. Przeziębienie przebiega łagodnie, a objawy mijają szybko. W przypadku grypy objawy choroby rozwijają się gwałtownie, towarzyszy im temperatura przekraczająca 38 st.C.
Czas trwania choroby
Przeziębienie przechodzi już po kilku dniach, grypa trwa znacznie dłużej. Objawy trwają nawet kilka tygodni. Mogą wystąpić powikłania.
„W przypadku zwykłego przeziębienia, gdy zażyjemy leki przeciwgorączkowe, syrop i preparaty rozgrzewające, w ciągu dwóch czy trzech dni samopoczucie powinno się trochę poprawić. Jeżeli tej poprawy w tym czasie nie ma, a my czujemy się coraz gorzej, warto zgłosić się do lekarza” — wskazuje lekarka rodzinna Małgorzata Stokowska- Wojda w wywiadzie dla portalu Medonet.
Objawy przeziębienia
Osoby zmagające się z przeziębieniem skarżą się najczęściej na:
- zatkany nos,
- katar,
- ból gardła,
- ból głowy,
- zmęczenie,
- osłabienie.
Objawy grypy
Objawy grypy są podobne do przeziębienia, jednak bardziej intensywne, dlatego na początku łatwo obie choroby pomylić. Są to:
- katar,
- kaszel,
- ból głowy,
- temperatura przekraczająca 38,5℃.
- dreszcze,
- bóle mięśni,
- bóle ciała
- zmęczenie,
- utrata apetytu.
Jak leczyć przeziębienie, a jak grypę?
Większość ludzi leczy zarówno przeziębienie, jak i grypę w domu. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe łagodza objawy, niwelują dokuczliwe bóle głowy i ciała. Antybiotyki nie są pomocne w leczeniu chorób wirusowych. Lekarz przepisuje antybiotyki wtedy, gdy obok grypy występuje infekcja bakteryjna.
Powikłania po chorobie
Przeziębienie nie powoduje powikłań, nieleczona grypa tak. Powikłania grypowe wymagają hospitalizacji i stanowią zagrożenie dla życia – przestrzegają lekarze. Do groźnych powikłań po grypie należą:
- zapalenie płuc,
- zapalenie ucha,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zaburzenie funkcjonowania narządów.