Pacjenci poszukiwani do badań. Naukowcy z Poznania pracują nad nową metodą diagnozy alzheimera
Opracowanie nowej, bezinwazyjnej metody diagnozowania choroby Alzheimera na jej wczesnym etapie – to cel projektu badawczego naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej. Teraz ogłosili nabór chętnych do badań, a potrzebne jest aż 100 osób.
O co chodzi w badaniach nad chorobą Alzheimera?
Jak podkreślają autorzy projektu badawczego, choroba Alzheimera to podstępne schorzenie, a proces leżący u jej podłoża rozpoczyna się na dekady przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Jest to tak zwana utajona faza choroby. I na tym okresie naukowcy chcą się skupić.
„W większości chorób, rozpoznanie postawione na wczesnym etapie ma fundamentalne znaczenie dla rokowania. Wszyscy mamy nadzieję, że prędzej czy później będziemy dysponować skutecznym lekiem, jednak może się okazać, że największą barierą w jego zastosowaniu będzie wtedy dostęp do wczesnej diagnostyki – obecnie ciągle bardzo drogiej, inwazyjnej i trudno osiągalnej” – napisali w komunikacie dla pacjentów.
Kto może zgłosić się do badań nad chorobą Alzheimera?
Program badawczy poznańskich naukowców nie jest przeznaczony dla osób z wyraźnymi objawami otępienia lub już rozpoznaną chorobą Alzheimera. Poszukiwane jest w sumie sto osób: 50 pacjentów zagrożonych rozwojem choroby oraz grupa kontrolna tej samej wielkości.
„Zapraszamy do udziału w badaniu wszystkie osoby po 50 roku życia, które obawiają się, że coś złego dzieje się z ich pamięcią oraz osoby bez zaburzeń pamięci, które jednak mają (miały) wśród swoich krewnych osoby z wczesnym otępieniem (to jest takim, które rozwinęło się przed 65 rokiem życia)” – napisali naukowcy.
Badanie jest zupełnie bezpłatne, a wyniki będą zanonimizowane. Dodatkowo uczestnicy otrzymają swoje wyniki (m.in. wzroku, słuchu i wyniki konsultacji ze specjalistami). Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń na badania można znaleźć na stronie Alzheimer Prediction Project.