Jak spanie w skarpetkach wpływa na organizm? Wyjaśniamy
Spanie w skarpetkach, jak twierdzą specjaliści z National Sleep Foundation pomaga w rozgrzaniu organizmu i poprawia ukrwienie. To bardzo ważne zwłaszcza w nocy. Zimne stopy mogą skutecznie utrudnić zasypianie, a także pogorszyć jakość snu i powodować częste wybudzanie. Niedostateczna ilość wypoczynku wpływa natomiast negatywnie na funkcjonowanie poznawcze. Powoduje spadek koncentracji i sprawności intelektualnej. Może wywoływać rozdrażnienie i zaburzenia pamięci. Spanie w skarpetkach wpływa nie tylko na jakość snu. Zobacz, co jeszcze za sobą niesie.
Co daje spanie w skarpetkach?
Spanie w skarpetkach pomaga nie tylko w utrzymaniu prawidłowej ciepłoty ciała i zasypianiu. Może również zmniejszać nasilenie objawów występujących w przebiegu menopauzy. Wiele kobiet w okresie przekwitania doświadcza uderzeń gorąca. Są one opisywane jako nieprzyjemne i silne uczucia rozprzestrzeniania się ciepła po twarzy, szyi oraz klatce piersiowej. Często towarzyszy im kołatanie serca oraz nadmierne pocenie się. Występują za dnia i w nocy. Noszenie skarpetek podczas snu pomaga w złagodzeniu tych symptomów. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą regulacji temperatury ciała.
Rezygnacja ze spania „na bosaka” okazuje się również korzystna w przypadku pacjentów z zespołem Raynauda. W przebiegu schorzenia dochodzi do skurczu naczyń obwodowych palców rąk i stóp. W rezultacie zmniejsza się ilość krwi dopływającej do wskazanych części ciała. Skóra staje się chłodna, blednie i drętwieje. Symptomy nasilają się pod wpływem zimna i stresu. Spanie w skarpetkach pozwala je zmniejszyć.
Ponadto spanie w skarpetkach poprawia wchłaniania substancji odżywczych zawartych w kremach i balsamach stosowanych do pielęgnacji stóp. To ważne dla osób, które zmagają się z nadmiernym rogowaceniem skóry. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tego typu problemy mogą być objawem chorób układu krążenia lub cukrzycy. Warto więc przed zastosowaniem peelingów czy masek złuszczających skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Jakie skarpetki do spania wybrać?
Najlepiej sięgać po skarpety wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, na przykład bawełny. Warto też upewnić się, że wybrany model nie uciska nóg. Zbyt obcisłe skarpety mogą zaburzać krążenie, a w rezultacie przynieść więcej szkody niż pożytku.