Borusewicz zasłużony dla Pomorza. "Za sumienną działalnością polityczną i społeczną"
W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia marszałkowi Senatu podkreślono m.in., że "swoją wieloletnią działalnością polityczną i społeczną, charakteryzującą się sumiennością, pracowitością i uczciwością, zyskał sobie wielu zwolenników".
Borusewicz w latach 70. był członkiem Komitetu Obrony Robotników i współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Organizował historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. W latach 1993-2001 zasiadał w Sejmie.
W rządzie Jerzego Buzka był sekretarzem stanu w MSWiA. W 2001 r. Borusewicz został wybrany na wicemarszałka województwa pomorskiego, odpowiedzialnego m.in. za ochronę zdrowia. Sprawował tę funkcję do 2005 r. Od 2007 r. pełni funkcję marszałka Senatu.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku powstało w 1991 r. Prowadzi specjalny ośrodek dla dzieci i młodzieży dotkniętych tą chorobą. Organizacja od lat organizuje szkolenia dla rodziców i terapeutów dzieci autystycznych.
W uchwale sejmiku przyznającej wyróżnienie napisano m.in., że "wieloletnia i kompleksowa działalność stowarzyszenia jest bardzo istotnym elementem na mapie działalności organizacji pozarządowych na Pomorzu".
Wyróżnienie odebrała kierująca stowarzyszeniem Małgorzata Rybicka, żona posła PO Arkadiusza Rybickiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
W poprzednich latach laureatami wyróżnienia "Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego" byli m.in. Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, scenograf Marian Kołodziej, rysownik Zbigniew Jujka, olimpijczycy z Pekinu Adam Korol i Leszek Blanik, pisarz Stefan Chwin, Politechnika Gdańska oraz Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.sjk, PAP