Powstał film o założycielce hospicjum "Nadzieja"
Zmarłą w filmie wspominają jej współpracownicy i przyjaciele, a także przedstawiciele lokalnego samorządu, marszałek województwa i prezydent Torunia. Obraz, nakręcony przez toruńskie wydawnictwo, pod merytoryczną opieką męża Ołeny - Zbigniewa Bożemskiego, zgodnie z założeniem inicjatorów jego powstania - współpracowników Bożemskiej - jest bezpłatnie udostępniony w internecie.
Pamięci Ołeny Bożemskiej będzie poświęcony "Koncert z nadzieją", który zwieńczy projekt realizacji filmu. Młodzi toruńscy muzycy zagrają 20 czerwca w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.
Bożemska przez lata pomagała dotkniętym chorobami dzieciom i rodzinom. Wraz z mężem założyła stowarzyszenie wspierające leczenie dzieci z porażeniem mózgowym, następnie Fundację Społeczno-Charytatywną "Pomoc Rodzinie i Ziemi" i Hospicjum dla Dzieci "Nadzieja".
Hospicjum powstało 10 lat temu. Placówka, pod której opieką jest około 40 młodych pacjentów, ma m.in. 15-łóżkowy oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy, a także roztacza opiekę nad chorymi w ich domach. Pieczę nad chorymi sprawują lekarze rożnych specjalności, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholog, pedagog, terapeuta i pracownik socjalny.
Bożemska w 2004 r. została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Torunia w kategorii "troska o człowieka", a w 2011 r. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego przyznał jej nagrodę w kategorii "działalność i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka". Od wielu lat Bożemska zasiadała w jury toruńskich edycji konkursu dla nastolatków "Ośmiu wspaniałych", którego ideą jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.sjk, PAP