Bonem turystycznym będzie można płacić jeszcze w lipcu. Co z emerytami i rencistami?

Bonem turystycznym będzie można płacić jeszcze w lipcu. Co z emerytami i rencistami?

Dodano: 
Plaża nad polskim morzem, zdjęcie ilustracyjne
Plaża nad polskim morzem, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Fotolia / stepmart
Pod koniec miesiąca ma zacząć działać Polski Bon Turystyczny. Wicepremier Jadwiga Emilewicz potwierdziła to, ale nie powiedziała, czy bon obejmie emerytów i rencistów, jak chce Senat.

Temat bonu turystycznego został odroczony na czas kampanii prezydenckiej. W środę lub czwartek (15-16 lipca) Sejm zdecyduje, co z senackimi poprawkami, które zakładają, że bon dostaną nie tylko wszystkie dzieci, ale także renciści i emeryci.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz udzieliła wywiadu Radiu Plus. – Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca, a zatem zakładając, że bon jutro-pojutrze będzie przyjęty przez Sejm, a następnie niezwłocznie podpisany przez pana prezydenta, to już pod koniec lipca będziemy mogli skorzystać z bonu – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Podsumowaliśmy najbardziej przydatne informacje na temat nowego świadczenia. Oto co trzeba wiedzieć na temat bonu turystycznego.

Ustawę o Polskim Bonie Turystycznym Sejm przyjął w czwartek 18 czerwca. Zgodnie z inicjatywą, na każde dziecko będzie przysługiwał bon o wartości 500 zł przeznaczony na finansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie kraju. Senat wprowadził do ustawy kilkadziesiąt poprawek, w tym rozszerzył Polski Bon Turystyczny na emerytów i rencistów. Do senackich postulatów Sejm się ustosunkuje.

Zgodzie z ustawą uchwaloną przez Sejm „świadczenie w formie bonu będzie wynosić 500 zł na każde dziecko. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze ani na inne środki wymiany. Uprawnienie do otrzymania bonu przysługiwać będzie beneficjentom programu społecznego 500+, a także beneficjentom dodatków, o których mowa w art. 80 ust. 1a, art. 113a oraz art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (...), czyli wszystkim tym osobom, które w dniu wejścia w życie ustawy mają przyznane prawo do tych świadczeń lub dodatków oraz którym prawo to zostanie przyznane w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r”. – (cytat z uzasadnienia ustawy).

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Polskim Bonie Turystycznym:

Czytaj także:
Branża turystyczna na skraju zapaści. Wsparcie może być potrzebne jeszcze przez rok
Czytaj także:
Morze dwa razy droższe niż góry. Agroturystyka bardzo popularna

Opracował:
Źródło: Radio Plus, Gov.pl

Czytaj także

 0