Ukąsił ją kleszcz, rano była sparaliżowana. Wstrząsająca relacja matki 5-latki
5-letnia Kailyn Griffin i jej rodzina przeżyli prawdziwe chwile grozy. Do zdarzenia doszło kilkanaście dni temu. Dziewczynka obudziła się rano i gdy próbowała wstać z łóżka, przewróciła się na podłogę. Jej mama, Jessica, początkowo myślała, że dziewczynka jest niewyspana, ponieważ dzień wcześniej spędzała czas na świeżym powietrzu, ale podejrzewała też, że w trakcie snu po prostu zdrętwiały jej nogi. Kobieta opowiada też, że córka miała problemy z mową. Wszystko jednak dało się jakoś wytłumaczyć. Dopiero gdy kobieta czesała jej włosy, zauważyła, że na skórze głowy Kailyn jest kleszcz. Pajęczak był już sporych rozmiarów, ponieważ zdążył opić się krwi. Matka natychmiast usunęła kleszcza, umieściła go w plastikowym woreczku i wraz z córką pojechała do szpitala. Tam lekarze nie mieli żadnych wątpliwości – dziewczynka zmagała się z porażeniem kleszczowym.
Matka dziewczynki postanowiła opisać przypadek Kailyn, żeby ostrzec innych rodziców. Większość z nas myśląc o kleszczach, skupia się przede wszystkim na boreliozie lub odkleszczowym zapaleniu mózgu, ponieważ są to dwie, najczęściej występujące choroby, wynikające z ukąszenia przez tego pajęczaka. Tymczasem istnieje także porażenie kleszczowe, które może doprowadzić nawet do śmierci w wyniku porażenia mięśni, odpowiedzialnych za oddychanie. Szanse na wystąpienie groźnego porażenia zwiększa ukąszenie w głowę lub szyję i najprawdopodobniej wynika z działania toksyn, obecnych w ślinie kleszcza.
Porażenie kleszczowe
Porażenie kleszczowe występuje rzadko, jednak trzeba o nim pamiętać. Objawia się ogólnym, złym samopoczuciem, bólem głowy, problemami z chodzeniem. Jeśli kleszcz nie zostanie szybko usunięty, może dojść nawet do śmierci. Porażenie kleszczowe nie jest wynikiem ukąszenia przez kleszcza, który jest nosicielem choroby – może być zupełnie zdrowy, a jednak neurotoksyna, zawarta w jego ślinie, może doprowadzić do wystąpienia choroby. Na szczęście objawy dość szybko mijają, jeśli kleszcz zostanie szybko usunięty. Mimo to zawsze należy wybrać się do lekarza.
Uwaga na kleszcze!
Dzieci, ze względu na to, że często bawią się na trawie w pobliżu krzaków lub zarośli, są narażone na ukąszenia przez kleszcze. Po spacerze w lesie lub zabawie w parku należy zawsze dokładnie obejrzeć całe ciało dziecka. Chociaż kleszcze najczęściej znajduje się w okolicy pachwin lub w zgięciach kolan, mogą wgryźć się w każde miejsce na ciele. Koniecznie trzeba więc sprawdzić skórę na głowie. U dziewczynek, które mają długie włosy, znalezienie kleszcza może być trudne. Jednak właśnie tam, między włosami Jessica Griffin znalazła kleszcza u swojej córki.
Pamiętaj, że kleszczy nie wolno wykręcać, ani polewać czy też smarować żadnymi substancjami. Jeśli nie potrafimy właściwie go usunąć, powinniśmy zgłosić się do personelu medycznego.
Sprawdź, jak usunąć kleszcza: