Rozmazany obraz – co oznacza i jak sobie pomóc?
Rozmazany obraz może towarzyszyć nam od dłuższego czasu i pogłębiać się. Może też wystąpić nagle i znacznie utrudnić wykonywanie prostych czynności. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną. Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc.
Rozmazany obraz – najczęstsze przyczyny
Rozmyte, niejasne, nieostre widzenie jest najczęstszym problemem wzroku i zwykle nie ma się czym martwić. Rozmycie może być tylko znakiem, że czas zmienić okulary lub soczewki kontaktowe lub wybrać się po raz pierwszy do okulisty po receptę na okulary.
-
Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm to błędy refrakcji i są najczęstszymi przyczynami nieostrych wizji. W takich sytuacjach konieczne jest noszenie odpowiednio dobranych okularów lub soczewek.
-
Wraz z wiekiem u większości osób pojawia się też problem z ostrością podczas czytania. Takie osoby często szukają wyłącznie okularów do czytania.
-
Wirusowe zapalenie spojówek jest równie częstym zjawiskiem i łatwo się rozprzestrzenia. Oprócz rozmazanego obrazu pojawia się także dokuczliwe swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk. Zapalenie spojówek zwykle ustępuje w ciągu jednego do dwóch tygodni bez leczenia, jednak bywa tak uciążliwe, że konieczna jest wizyta u okulisty i rozpoczęcie leczenia.
-
Spanie w soczewkach kontaktowych może powodować mikrouszkodzenia, które pogarszają wzrok. Jeśli pojawi się rozmyta wizja, warto zastanowić się, czy właściwie posługujemy się soczewkami.
-
Opryszczkowe zapalenie rogówki to infekcja w oku spowodowana wirusem opryszczki. Inne infekcje mogą być także spowodowane grzybami i bakteriami. Dostają się do oczu, gdy pocieramy je brudnymi palcami. Na ogół potrzebne są leki.
-
Zwyrodnienie plamki żółtej w oku pojawia się wraz z wiekiem. Można temu zapobiec, stosując dietę bogatą w ryby i zielone warzywa liściaste, a także dbając o ogólny stan zdrowia.
-
Przyczyną rozmytego widzenia może być też zaćma lub jaskra – dwie choroby oczu, które często pojawiają się w podeszłym wieku, choć rozwijają się bardzo powoli. W obu przypadkach często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu.
Rozmazany obraz – inne, poważniejsze przyczyny
Rozmazany obraz może być spowodowany inną, poważną chorobą lub stanem nagłym:
-
nieleczoną cukrzycą lub wysokim poziomem cukru we krwi,
-
wysokim ciśnieniem krwi,
-
urazem głowy,
-
urazem oka,
-
spożyciem alkoholu lub narkotyków,
-
zaburzeniami lub chorobą neurologiczną.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli rozmazany obraz pojawił się nagle i nie znika po mrugnięciu, towarzyszy mu ból gałki ocznej lub głowy, widzenie pewnych obszarów jest ograniczone.