Mam Hashimoto. Czy uda mi się schudnąć?
Choroba Hashimoto jest bardzo poważną chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której rozwija się niedoczynność tarczycy. Układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki (w tym przypadku gruczoł tarczycy), niszcząc je i upośledzając ich funkcje. W chorobie Hashimoto dochodzi więc do problemów z pracą tarczycy i obniżonej lub zupełnie zahamowanej produkcji hormonów, niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu.
Problem z chorobą Hashimoto jest taki, że często rozwija się miesiącami, dając bardzo nieswoiste objawy, dające przypisać się do wielu różnych chorób, a nawet świadczących o zwykłym przemęczeniu. Wahania nastroju i stany depresyjne można przecież wytłumaczyć problemami w pracy lub w domu. Gdy zmagamy się z ciągłym uczuciem zimna, uważamy, że taka już nasza natura. Rosnącą wagę tłumaczymy objadaniem się i wolniejszą przemianą materii. A problemy skórne (np. szorstkość) maskujemy kosmetykami do pielęgnacji. I można tak żyć z Hashimoto, nie wiedząc, co się dzieje wewnątrz naszego organizmu. Jak bardzo atakowana i niszczona jest nasza tarczyca. Zmagamy się z objawami niedoczynności i niskim poziomem hormonów tarczycy, zamiast zacząć przyjmować leki i kompletnie zmienić dietę.
Załóżmy jednak, że już zdiagnozowano u ciebie Hashimoto. Bierzesz leki i starasz się ustabilizować swój organizm. Zastanawiasz się zapewne, czy uda ci się zgubić zbędne kilogramy. Przy Hashimoto nie jest to przecież łatwe i problem ten dotyczy wielu chorych.
Choroba Hashimoto – dlaczego tak trudno schudnąć?
Niedoczynność tarczycy powoduje, że kontrolowanie masy ciała i chudnięcie jest trudniejsze niż w przypadku zdrowych osób. Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy wpływają na naszą podstawową przemianę materii. Podstawowa przemiana materii to wskaźnik energii, jaką organizm spędza w ciągu minuty, godziny lub dnia, aby utrzymać podstawowe funkcje organizmu, takie jak oddychanie, pompowanie krwi, utrzymywanie temperatury ciała i funkcji mózgu. Jest to tempo przemiany materii w naszych ciałach podczas okresów odpoczynku i stanowi do ¾ całej energii zużywanej przez cały dzień. Przemiana materii i zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się w ciągu naszego życia i jest sprawą bardzo indywidualną. Trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak wiek, wzrost, masę mięśni, choroby... Niestety choroba Hashimoto i niedobór hormonów powoduje, że przemiana materii jest wolniejsza, przez co i zapotrzebowanie kaloryczne jest mniejsze. Dlatego też odchudzanie przy Hashimoto jest trudniejsze.
Choroba Hashimoto – dieta i odchudzanie
Zanim weźmiemy się za jakiekolwiek odchudzanie w Hashimoto, musimy ustalić, które produkty spożywcze nam szkodzą. Wiele osób cierpi na nietolerancję glutenu i skuteczne bywa przejście na dietę bezglutenową. Są też osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy. Warto najpierw ustabilizować swoją dietę, by uniknąć nawracających stanów zapalnych. Dopiero potem powinniśmy z pomocą specjalisty ustalić indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne i wziąć poprawkę na spowolnioną przemianę materii. Konieczna może być suplementacja, np. błonnika pokarmowego, witaminy D czy selenu. Ważne jednak, żeby przyjmować leki zapisane przez endokrynologa, czyli tzw. lewotyroksynę. Syntetyczne hormony tarczycy pozwala przywrócić poziomy T4.
Bardzo ważne, aby się nie głodzić, ponieważ efekt będzie tylko gorszy. NIe ma sensu liczenie każdej kalorii, a ogólne spojrzenie na kaloryczność dania, wybierając przy tym produkty, które nie zaostrzają objawów choroby. Pomocne w utrzymaniu optymalnej masy ciała i flory bakteryjnej jelit w dobrej formie może okazać się sięganie po żywność probiotyczną. Nasze ciała mają niesamowitą zdolność leczenia. Kiedy jesteśmy w fazie „odpoczynku i trawienia”, ciało aktywnie się naprawia. Dlatego w chorobie Hashimoto tak ważna jest umiejętność panowania nad stresem. Warto też dowiedzieć się, że za przyrost masy ciała nie odpowiadają może inne leki, które się stosuje (np. przeciwdepresyjne). Upewnij się też, czy nie zmagasz się z niedoborami. Najczęstsze niedobory składników pokarmowych w Hashimoto to witaminy z grupy B (w tym tiamina i B12), selen, magnez, witamina D i ferrytyna. Może się okazać, że odpowiednia suplementacja i dietoterapia rozwiążą problem z wagą.
Nie wolno też zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej, która jest największym sprzymierzeńcem odchudzania.
Co ważne, przy utracie 10 proc. masy ciała warto odwiedzić lekarza. Może się okazać, że w związku ze spadkiem wagi konieczna jest zmiana dawki leku.