Nawet dwie godziny ćwiczeń tygodniowo mogą poprawiać samopoczucie
Powstało już wiele opracowań, potwierdzających pozytywny wpływ ćwiczeń na samopoczucie ludzi Udowodniono nawet, że regularne treningi mogą łagodzić lub nawet zapobiegać depresji. Nowe badanie sugeruje, że nawet dwie godziny ćwiczeń tygodniowo mogą mieć znaczny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale także i psychiczną.
– Dużą zaletę ćwiczeń stanowi to, że są one dostępne dla wielu osób. Wydaje się, że większość pozytywnych efektów ćwiczeń występuje u dużej części populacji. – mówił Adam Chekroud, profesor psychiatrii z Yale, jeden z autorów opracowania.
Badacze przeanalizowali dane zebrane od ponad 1,2 miliona ochotników ze Stanów Zjednoczonych. Wypełnili oni ankiety dotyczące ich rutyny ćwiczeń, stylu życia, historii zdrowotnej i ilości dni w miesiącu, gdy czuli się źle pod względem psychicznym. Respondenci doświadczali średnio 3,36 dnia złego samopoczucia miesięcznie, jednak u osób, które ćwiczyły regularnie, wynik był o 1,5 dnia niższy.
Ile powinniśmy ćwiczyć?
Dalsze zestawienia danych, doprowadziły naukowców do wniosku, że osoby ćwiczące regularnie w krótkich (około 45 minutowych sesjach) czuły się średnio lepiej od osób preferujących długie treningi. Osoby ćwiczące od 3 do 5 razy w tygodniu czuły się lepiej od ludzi, którzy wcale nie ćwiczą i osób ćwiczących częściej niż pięć razy na tydzień. W rezultacie naukowcy uznali, że ćwiczenia przez dwie do sześciu godzin tygodniowo mają najlepszy wpływ na zdrowie psychiczne.
Chekroud przyznaje, że badanie nie sprawdzało przyczyn tego, czemu więcej niż sześć godzin ćwiczeń tygodniowo odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym, zasugerował także, że związek może być odwrotny – osoby o słabej kondycji psychicznej częściej oddają się wielogodzinnym sesjom treningowym.
– Niektórzy ćwiczą w sposób obsesyjny, są też tacy, którzy trenują aż nie padną. Łatwo dostrzec, że osoby ćwiczące za dużo lub obsesyjnie czują się gorzej psychicznie – dodał badacz.
Z drugiej strony osoby niećwiczące tracą okazję na poprawę swojej kondycji psychicznej niskim kosztem. Jego zdaniem, poprawa nastroju poprzez ćwiczenia wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Tę hipotezę potwierdza badanie – osoby, które doświadczały wcześniej depresji, wykazywały zazwyczaj wyższą ilość dni w miesiącu o obniżonym samopoczuciu, jednak u tych, którzy ćwiczyli, było ich o 3,75 mniej niż u niećwiczących.
O ile każda forma aktywności fizycznej miała pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, to najlepiej wypadały sporty drużynowe (średnio redukowały obciążenia psychiczne o 22,3 proc.), na drugim miejscu znajdowało się kolarstwo (21,6 proc.), a następnie aerobik i siłownia (20,1 proc.).
Zdaniem Chekrouda, badania powinny stanowić motywację nawet dla najbardziej leniwych osób – korzyści, jakie może nieść wysiłek fizyczny, nawet w wypadku dwóch godzin tygodniowo, są ogromne.