Cukrzyca typu 2 – obalamy największe mity
Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem, w którym poziom cukru lub glukozy gromadzi się we krwi. Insulina pomaga przenieść cukier z krwi do komórek, w których cukier jest wykorzystywany do produkcji energii. W cukrzycy typu 2 komórki organizmu nie są w stanie reagować na insulinę tak jak powinny. W późniejszych stadiach choroby organizm może nie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny. Niekontrolowana cukrzyca typu 2 może prowadzić do przewlekłego wysokiego stężenia cukru we krwi, powodując szereg objawów i potencjalnie prowadzących do poważnych powikłań. Dlatego też cukrzycy nigdy nie wolno bagatelizować. Choć mówi się o niej coraz więcej i staje się powszechnie występującą chorobą, niektórzy wciąż ją bagatelizują – „skoro tak wiele osób choruje, to nie ma się czym przejmować”.
Ignorowanie objawów, brak leczenia, nieregularne badania – wszystko to może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Dlatego też najwyższy czas obalić kilka niebezpiecznych mitów, dotyczących cukrzycy typu 2.
MIT NR 1: Cukrzyca nie jest poważną chorobą
Cukrzyca jest poważną, przewlekłą chorobą. W rzeczywistości 2/3 osób chorych na cukrzycę umrze z powodu epizodów sercowo-naczyniowych, takich jak atak serca lub udar. Jednak cukrzycę można kontrolować za pomocą odpowiednich leków i zmian stylu życia.
MIT NR 2: Tylko otyli ludzie chorują na cukrzycę
Nadwaga lub otyłość jest poważnym czynnikiem ryzyka, ale istnieją inne czynniki, które zwiększają ryzyko. Posiadanie wywiadu rodzinnego w kierunku cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi lub siedzącego trybu życia to tylko niektóre z tych innych czynników. To, że nie zmagamy się z nadwagą czy otyłością nie oznacza, że nie rozwinie się u nas cukrzyca typu 2.
MIT NR 3: Osoby chore na cukrzycę nie mogą jeść słodkiego
Nie ma powodu, aby ludzie z cukrzycą typu 2 nie mogli jeść słodyczy, o ile są one mądrze wkomponowane w codzienny plan posiłków. Poza tym, słodkie produkty to nie tylko czekolada. Istnieje wiele, słodkich produktów spożywczych, które nie powodują nagłego skoku cukru. Bardzo słodkie napoje i desery są szybciej trawione i mogą powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Jednak słodkie produkty jedzone sporadycznie, w niewielkich ilościach i łączone z innymi produktami nie powinny powodować takiej rekacji. Kluczowy jest więc zdrowy rozsądek i wiedza na temat żywienia. Dlatego też osoby zmagające się z cukrzycą powinny być pod opieką dietetyka.
MIT NR 4: Chorując na cukrzycę typu 2, lepiej nie uprawiać sportu
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w zachowaniu dobrego zdrowia. Wielu diabetyków zasłania się chorobą, twierdząc, że może im zaszkodzić. Jednak ćwiczenia są niezbędne do kontrolowania cukrzycy. Osoby, które przyjmują insulinę lub lek zwiększający produkcję insuliny w organizmie, muszą połączyć ćwiczenia z lekami i dietą. Pomocna będzie pomoc lekarza, który wyjaśni, w jaki sposób i kiedy ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić.