Jak zwalczyć trądzik na pośladkach?
Nieestetyczne krostki, które pojawiają się na pośladkach są najczęściej spowodowane zapaleniem mieszków włosowych. Nie są więc tym samym schorzeniem, które pojawia się na twarzy (np. trądzik pospolity). Zapalenie mieszków włosowych występuje, gdy mieszki włosowe zostają zatkane i zakażone bakteriami, co prowadzi do czerwonych guzów i wypełnionych ropą pęcherzyków. Te zatkane mieszki włosowe przypominają pryszcze lub zablokowane pory, dlatego wielu ludzi myli te dwa schorzenia.
Osoby, które zmagają się z trądzikiem na pośladkach najczęściej wstydzą się swojego problemu. Zmiany skórne nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także powodują ból i dyskomfort w trakcie siedzenia. Chciałyby jak najszybciej pozbyć się krostek, a jednocześnie mają opory, by pójść do lekarza. Bakterie, które powodują zapalenie mieszków włosowych, rozwijają się w określonych warunkach.
Poza bakteriami czynniki takie jak tarcie i pot mogą wpływać na zapalenie mieszków włosowych.
Samo pocenie się lub otarcie skóry, na przykład podczas ćwiczeń, może wystarczyć do rozwoju bakterii. Czasami noszenie obcisłych ubrań może być wystarczające, by wywołać zapalenie mieszków włosowych na pośladkach.
Na szczęście istnieje wiele różnych, naturalnych metod, dzięki którym można złagodzić stany zapalne.
Regularne mycie
Niestety, przestrzeganie zasad higieny odgrywa tu bardzo ważną rolę. Regularne mycie pomaga utrzymać czyste mieszki włosowe, usuwając brud, olej i pot. Może to zmniejszyć poziom bakterii na skórze i zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych. Warto myć pośladki mydłem antybakteryjnym. Mycie co najmniej dwa razy dziennie jest szczególnie ważne dla osób regularnie ćwiczących. Pośladki należy myć po zakończeniu aktywności fizycznej szczególnie takiej, jak jazda na rowerze.
Lepiej zrezygnować z peelingów. Używanie zwykłej miękkiej ściereczki lub szorowania nylonowego w celu zmycia i złuszczania pomoże zapobiegać podrażnieniom i stanom zapalnym.
Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Niektóre środki nawilżające, które zawierają związki, takie jak kwas mlekowy, mogą u niektórych osób zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych. Kwas mlekowy jest podobnym związkiem do kwasu salicylowego, który jest obecny w niektórych terapiach trądzikowych. Może pomóc w utrzymaniu wilgotności skóry podczas rozluźniania i pozbycia się martwych komórek skóry.
Naturalne środki
Warto sięgnąć np. po olejek z drzewa herbacianego. Niektórzy sugerują, że kurkuma może również pomóc w zapobieganiu zapaleniu mieszków włosowych. Natomiast dodawanie octu jabłkowego do ciepłej kąpieli może pomóc w walce z bakteriami wywołującymi zapalenie mieszków włosowych i utrzymywać czystość skóry na pośladkach. A słona woda może pomóc sterylizować obszar i leczyć drobne infekcje.
Aby zmniejszyć problemy skórne warto też zrezygnować z obcisłych ubrań. Szczególnie, jeśli zostały wykonane ze sztucznych materiałów.