Wczesne objawy problemów z wątrobą
Wątroba pracuje intensywnie właściwie przez cały czas – wpływa na codzienne funkcjonowanie poprzez zapewnianie energii, zwalczanie infekcji, oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagając w procesach krzepnięcia krwi czy regulując poziom hormonów. To tylko kilka jej najważniejszych funkcji, bo tak naprawdę, jej działanie jest kluczowe dla naszego życia.
Choć wątroba jest tak ważnym organem, niewiele z nas potrafi się o nią zatroszczyć. Dopóki nie boli, a lekarz nie stwierdzi żadnych odstępstw od normy, nie interesujemy się nią. Owszem, zdajemy sobie sprawę, że alkohol i tłuste potrawy jej ni służą, ale nie wydaje nam się, byśmy mogli tak łatwo ją uszkodzić lub przeciążyć. Niestety jest to prostsze niż mogłoby się wydawać.
Używki, śmieciowe jedzenie, leki i suplementy diety, nadmiar cukru, soli, przetworzona żywność, pestycydy... wszystko to ma wpływ na funkcjonowanie wątroby, która powoli przestaje prawidłowo funkcjonować.
Wątroba a toksyny
Wątroba, podobnie jak nerki, filtruje toksyny i szkodliwe substancje z organizmu. Organ wytwarza również albuminy – białko, które pomaga utrzymać płyn w krwioobiegu. Zapobiega to obrzękom i gromadzeniu się płynów w tkankach ciała. Kiedy wątroba jest przeciążona toksynami rozpuszczającymi się w tłuszczach, zaczyna przechowywać te substancje w komórkach tłuszczowych. W rzeczywistości jednym z pierwszych kroków w pozbyciu się toksyn jest przekształcanie przez wątrobę toksyn rozpuszczalnych w tłuszczach w rozpuszczalne w wodzie, tak aby mogły zostać wydalone z organizmu przez żółć. To może natomiast powodować przemęczenie, problemy trawienne, przyrost masy ciała.
Wczesne objawy problemów z wątrobą
Inne objawy toksycznego przeciążenia obejmują:
-
lęk,
-
zmiany skórne,
-
nagłe alergie,
-
ciągłe wzdęcia,
-
mgłę mózgową,
-
zaburzenia hormonalne,
-
chroniczne zmęczenie,
-
tępe bole głowy,
-
przewlekły ból stawów lub mięśni,
-
problemy z trawieniem tłuszczów, bóle brzucha, zaparcia, biegunki,
-
stany depresyjne,
-
chroniczny, nieświeży oddech,
-
niewyjaśniony przyrost masy ciała.
Wszystkie te objawy mogą wystąpić jeszcze zanim pojawi się charakterystyczny ból po prawej stronie brzucha, pod żebrami, który to kojarzy nam się z chorą wątrobą.
Przeciążenie wątroby
To dobry moment, by zmienić nawyki. Można rozważyć detoks organizmu, który ma na celu usunięcie toksyn. Czasem jednak wystarczy wprowadzenie prostych zmian – rezygnacja z przetworzonej żywności, cukru, niezdrowych tłuszczów, alkoholu i papierosów, a zamiast tego – pić więcej wody, która pomaga wypłukać toksyny z organizmu, jeść więcej błonnika, świeżych warzyw i owoców, ruszać się i postawić na żywność organiczną. Możesz też sięgnąć po oczyszczające zioła i herbatki, a także suplementy diety w postaci alg – chlorella i spirulina słyną ze swoich właściwości detoksykacyjnych.