Świnka i różyczka – jakie objawy dają te dwie choroby zakaźne?
WPROST: W Polsce do szczepienia przeciwko odrze używa się szczepionki MMR, która pozwala jednocześnie ochronić dziecko przed różyczką i świnką. W niektórych miejscach na świecie szczepionki na te trzy choroby podaje się oddzielnie i przeciwnicy szczepień uważają, że takie rozwiązanie może być bezpieczniejsze. Czy szczepionki skojarzone są dobrze tolerowane przez dzieci?
Dr Beata Jabłońska: W Europie obecnie stosuje się tylko szczepienia typu MMR. Nie ma innej możliwości tzn. zaszczepić się tylko na odrę. Szczepionki stosowane w Polsce są bezpieczne i dobrze tolerowane przez dzieci.
Eksperci wielokrotnie podkreślali w mediach, że mówienie o epidemii odry jest przesadą, choć nie wolno bagatelizować coraz to nowych przypadków choroby, ponieważ świadczy to o problemie jakim jest niewystarczająca szczepialność. Dlaczego nie mamy wzrostu zachorowań na świnkę lub różyczkę? A może powinniśmy się go spodziewać?
Odra jest choroba zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową o bardzo dużej zakażalności – 4 razy większej niż grypa. Dzięki temu, że szczepialność jest w Polsce nadal wysoka, nie dochodzi do szybkiego rozprzestrzeniania choroby – epidemii. Po kontakcie z chorym, odra występuje u ponad 60% osób podatnych na zakażenie. Szczepienie jest jedyną skuteczną metodą na zapobieganie tej chorobie.
Jak objawia się różyczka?
Różyczka to choroba zakaźna, która przebiega z umiarkowaną gorączką, różową wysypką i charakterystycznym powiększeniem węzłów chłonnych na potylicy. Czasami przebiega bezobjawowo. Po kontakcie z chorym zachoruje ok. 10-30% osób podatnych na zakażenie. Różyczka szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży – zakażenie w pierwszym trymestrze grozi rozwojem ciężkich wad wrodzonych płodu. Jedyną skuteczną metodą zapobiegawczą jest szczepienie.
Jak objawia się świnka?
Świnka to choroba wirusowa przebiegająca z zajęciem ślinianek, a niekiedy trzustki, jąder i ośrodkowego układu nerwowego. Występuje duże różnorakich objawów – gorączka, obrzęk ślinianek przyusznych, bóle głowy, wymioty, bóle brzucha, powiększenie jąder. W przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych konieczna jest hospitalizacja. U ok. 20-40% zakażonych choroba przebiega bezobjawowo. Powikłaniem zapalenia jąder może być niepłodność. Leczenie wyłącznie objawowe. Jedyną metodą zapobiegania choroby jest szczepienie.
Co powinniśmy zrobić, jeśli podejrzewamy u swojego dziecka chorobę zakaźną?
Jeżeli podejrzewamy chorobą zakaźną u dziecka możemy umówić się na wizytę w przychodni lub poprosić o wizytę domową, gdy istnieje podejrzenie odry – dziecko nie było szczepione lub miało kontakt z osobą chorą na udrę. Unikamy tym rozprzestrzeniania się bardzo zakaźnej choroby. W wyjątkowej sytuacji – ciężki stan dziecka, możemy jechać do szpitala zakaźnego.