Jak skutecznie zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł?
Zacznij od dobrej szczoteczki do zębów
Zdecydowana większość z nas korzysta ze szczoteczek manualnych. Jeszcze nie tak dawno było to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku.Trudno więc dziwić się, że jesteśmy do nich przywiązani. Są tanie i łatwo dostępne. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Wybierajmy szczoteczki z gęstym włosiem i dopasujmy jej twardość do stanu naszej jamy ustnej. Unikajmy twardych szczoteczek, które mogą podrażnić dziąsła. Wbrew pozorom, to właśnie miękkie oraz średnio twarde włosie szczoteczki najlepiej zadba o czyste zęby, nie robiąc krzywdy naszym dziąsłom. Równie ważny jest sam uchwyt. Musi być stabilny i dobrze leżeć w dłoni. To właśnie nim manewrujemy szczoteczką w jamie ustnej. Jeśli uchwyt się ślizga i nie mamy nad nim kontroli, bardzo łatwo o podrażnienia. To jednak nie wszystko.
Używając szczoteczki manualnej musimy opanować prawidłową technikę mycia zębów oraz myć zęby odpowiednio długo. Stomatolodzy zalecają aby trwało to co najmniej 2-3 minuty. Czy jednak zawsze tyle czasu spędzamy na szczotkowanie zębów. Niestety nie. Najczęściej myjemy zęby zbyt krótko i powierzchownie, co niestety nie gwarantuje pełnej ochrony przed próchnicą i chorobami dziąseł.
Dlatego jeśli mamy problem z opanowaniem prawidłowej techniki mycia zębów, wciąż nie udaje nam się wystarczająco długo ich szczotkować, warto rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej. Sprawdzi się ona szczególnie u osób, które mają skłonność do częstych zmian próchniczych i nie mogą sobie poradzić z szybko odkładającym kamieniem nazębnym.
Dlaczego szczoteczka elektryczna?
Kiedy na rynku pojawiły się szczoteczki elektryczne, mycie zębów stało się zdecydowanie łatwiejsze i bardziej wygodne. Choć ich cena jest zdecydowanie wyższa od ceny szczoteczek manualnych, to w zamian zyskujemy rozwiązanie, dzięki któremu nasze zęby są naprawdę czyste, a samo mycie nie wymaga od nas opanowania tak doskonałej techniki, jak w przypadku szczoteczek manualnych. Wbudowany timer z dużą precyzją odmierza czas jaki powinniśmy poświęcić na mycie zębów. Standardowo szczoteczki elektryczne mają wbudowany 2-minutowy timer, który dodatkowo dzieli czas mycia na 4 części. Każde 30 sekund jest przeznaczone na umycie jednej ćwiartki uzębienia. Dzięki temu myjemy zęby dokładnie i równomiernie, nie pomijając żadnego obszaru. To jednak nie najważniejsza zaleta szczoteczek elektrycznych. Szybko poruszające się włosie szczoteczki pomaga dokładniej usunąć płytkę nazębną. Szczoteczki elektryczne radzą sobie przy tym także z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych, do których zawsze jest utrudniony dostęp.
Szczoteczki elektryczne i ich cechy
Szczoteczki oscylacyjne
Szczoteczki oscylacyjne pojawiły się jako pierwsze i to właśnie one doprowadziły do prawdziwej rewolucji na rynku stomatologicznym. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu okrągłej główki, wzorowanej na profesjonalnym sprzęcie stomatologicznym. Tak zaprojektowana główka czyszcząca precyzyjnie otacza każdy ząb, a wprawiona w ruch niezwykle skutecznie usuwa płytkę nazębną, docierając również głęboko między zęby. Obecnie szczoteczki elektryczne wykonują nie tylko ruchy oscylacyjne, ale i oscylacyjno-pulsacyjne, co dodatkowo wpływa na jeszcze dokładniejsze mycie zębów. Ten rodzaj szczoteczek może wykonywać aż do 10 500 ruchów oscylacyjnych i nawet do 48 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Dla porównania zwykłą szczoteczką manualną możemy wykonać jedynie 300-600 ruchów w ciągu minuty.
Szczoteczki soniczne
Drugim rodzajem szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne. Pojawiły się nieco później niż klasyczne szczoteczki elektryczne. Jednak stają się coraz bardziej popularne i nie bez powodu zyskują coraz więcej zwolenników. Od klasycznych szczoteczek elektrycznych różnią się mechanizmem działania. Zastosowana technologia soniczna, inaczej dźwiękowa, swoją nazwę zawdzięcza emitowanym falom dźwiękowym o częstotliwości około 260 Hz. Fale dźwiękowe wprawiają w ruch włosie szczoteczki, które zaczyna poruszać się z dużą częstotliwością ruchem wymiatającym. Pod wpływem intensywnych ruchów, w mieszaninie pasty i śliny wytwarza się bardzo duża ilość mikrobąbelków. W nich zaś transportowane są aktywne składniki pasty, które potrafią dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej. Dzięki tym cechom szczoteczki soniczne są w stanie naprawdę bardzo dokładnie i precyzyjnie oczyścić wszystkie powierzchnie zębów. A intensywnie poruszające się włosie bez problemu dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Są również delikatne dla dziąseł i szkliwa zębów. Mogą je stosować nawet osoby, które zmagają się ze stanami zapalnymi dziąseł czy nadwrażliwością zębów. Idealnie sprawdzą się również u osób z aparatem ortodontycznym.
Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu technologii sonicznej szczoteczki te mogą poruszać się z imponującą prędkością. Im większa liczba ruchów tym bardziej dokładne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń w jamie ustnej, co w efekcie zapewnia skuteczną ochronę przed próchnicą i chorobami dziąseł. Najbardziej popularne modele poruszają się z częstotliwością 62 000 drgań na minutę, zaś najszybsze szczoteczki soniczne potrafią wykonywać nawet 96 000 drgań. Więcej informacji o szczoteczkach sonicznych na stronie shop-dent.pl
Szczoteczki soniczne - poznaj ich wszystkie zalety
- zauważalnie redukują przebarwienia po kawie, herbacie czy tytoniu. Co ważne, już w krótkim czasie możemy zauważyć pierwsze efekty. Zęby odzyskują swój naturalny kolor
- bardzo dokładnie usuwają płytkę nazębną, z tego powodu zęby są dużo lepiej chronione przed próchnicą
- zapewniają dużo wolniejsze odkładanie się kamienia nazębnego
- poprawiają stan zdrowia dziąseł - włosie szczoteczki poruszając się ruchem wymiatającym delikatnie masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie
- chronią dziąsła przed ich recesją, czyli przed odsłonięciem się szyjek zębowych
- skutecznie zapobiegają halitozie, przywracając świeży oddech
- ułatwiają usuwanie płytki nazębnej z trudno dostępnych obszarów (przestrzenie międzyzębowe, okolice przy linii dziąseł)
Higiena przestrzeni międzyzębowych - dlaczego tak ważna?
Oprócz szczoteczki do zębów oraz dobrej pasty warto zaopatrzyć się także w akcesoria do czyszczenie przestrzenie międzyzębowych. W tych ciasnych zakamarkach gromadzi się najwięcej płytki nazębnej i bakterii. Niedokładne usuwanie zanieczyszczeń z tych obszarów to częsta przyczyna próchnicy i zapalenia dziąseł. Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła krwawią, to powodem tego może być właśnie niedokładna higiena tych miejsc. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych możesz użyć nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych lub urządzenia na wodę, czyli irygatora. Ten ostatni pozwala na efektywne czyszczenie ciasnych zakamarków w jamie ustnej. Są nie tylko skuteczne w działaniu, ale przede wszystkim bezpieczne dla naszych zębów oraz dziąseł.
Jak działa irygator?
Irygator do zębów jest urządzeniem, które wykorzystuje wąski strumień wody pod ciśnieniem do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych i miejsc wzdłuż linii dziąseł. Działanie irygatora wielu z nas zna pewnie z gabinetów stomatologicznych. Nie inaczej działają te do użytku domowego. Przy jego pomocy zostają usunięte nie tylko resztki pokarmów, ale także bakterie i płytka nazębna. Włączając irygowanie jamy ustnej do codziennej rutyny jesteśmy w stanie w pełni zadbać o zdrowie naszych zębów i dziąseł. Chronimy je w ten sposób przed próchnicą i chorobami przyzębia.
Kto może korzystać z irygatorów?
Irygatory działają w sposób szybki i przy tym są najmniej inwazyjnym produktem przeznaczonym do czyszczenia przestrzeni okołozębowych. Z irygatora może korzystać każdy. Idealnie sprawdzi się u osób, które szukają alternatywy dla nici czy szczoteczek międzyzębowych. Dodatkowo to urządzenie, które szczególnie docenią osoby cierpiące na nadwrażliwość dziąseł, mają częste krwawienia i stany zapalne. W tych przypadkach irygator może okazać się niezbędny.
Irygator do zębów to doskonałe uzupełnienie codziennej higieny u osób z:
- implantami,
- aparatami ortodontycznymi
- mostami
- chorobami przyzębia
- ciasno stłoczonym uzębieniem
- paradontozą
Zalety stosowania irygatora do zębów
Liczne badania naukowe potwierdzają, że regularne stosowanie irygatora zmniejsza stan zapalny i krwawienie dziąseł oraz liczbę patogennych bakterii, powodujących choroby przyzębia. Dużą zaletą irygatorów jest łatwe dopasowanie siły strumienia wody do indywidualnych potrzeb. Niższe ciśnienie masuje dziąsła, dzięki czemu stają się mocniejsze. Wyższe ciśnienie precyzyjnie usuwa płytkę nazębną z ciasnych przestrzeni okołozębowych. Na rynku są dostępne bardzo różne modele irygatorów. Do wyboru są irygatory stacjonarne, które świetnie się sprawdzą przy większej liczbie użytkowników, w domu. Natomiast mniejsze, bezprzewodowe irygatory to doskonała opcja dla osób, które często podróżują lub posiadają mało miejsca w łazience.