Kubeczek menstruacyjny — ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów
Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać jego rozmiar?
Dostępne na rynku kubeczki menstruacyjne różnią się od siebie zarówno średnicą i długością, jak i pojemnością. Jak wybrać idealny dla siebie produkt higieniczny tego typu? Pod uwagę wziąć należy tutaj kilka kwestii, takich jak chociażby przebyta ciąża. Jako że poród obciąża i osłabia mięśnie macicy, najlepszym rozwiązaniem w przypadku mam będą nieco większe kubeczki. Nie bez znaczenia jest również budowa ciała — drobne, filigranowe kobiety potrzebować będą mniejszych kubeczków menstruacyjnych od kobiet o nieco masywniejszej sylwetce i szerszych biodrach. W sklepach dostępne są także specjalne, najmniejsze produkty stworzone z myślą o dziewicach.
Czym mogą różnić się od siebie kubeczki menstruacyjne?
Rozmiar to nie jedyny parametr, którym różnią się dostępne w sklepach kubeczki menstruacyjne. Posiadać mogą one różne zakończenia. Do wyboru jest tutaj łodyżka, pętelka oraz kulka. Na rynku spotkać można się z kubeczkami w kilku różnych pojemnościach. Produkty higieniczne tego typu mogą być miękkie lub nieco bardziej twarde. Drugie z nich najlepiej sprawdzać będą się u kobiet uprawiających sporty, takie jak joga, pilates czy jazda konna, które skutecznie wzmacniają mięśnie dna miednicy.
Jak zakładać kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny — jak go używać? Jego aplikacja początkowo wydawać może się nieco skomplikowana, lecz już po kilku użyciach nie powinna ona sprawiać żadnego problemu. Przed użyciem kubeczka należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. W jakiej pozycji najlepiej go wkładać? Wszystko uzależnione jest tutaj od indywidualnych preferencji. Jak podaje ekspert n69.pl, dla większości użytkowniczek najbardziej komfortowa jest pozycja kucająca. Kubeczek menstruacyjny z powodzeniem aplikować można również siedząc na sedesie, stojąc, opierając jedną nogę na wannie lub leżąc na łóżku. Warto wypróbować kilka różnych pozycji i wybrać tę, w której zakładanie kubeczka będzie najbardziej wygodne. Umieszczając go w pochwie pamiętać należy o tym, aby mięśnie były rozluźnione.
Jak powinna wyglądać prawidłowa aplikacja kubeczka menstruacyjnego? Zawsze należy umieszczać go w pochwie pierścieniem do góry. Wyróżnia się 3 główne metody zakładania kubeczka. Pierwsza z nich to na literę S. Polega ona na tym, że kubeczek zgina się tak, aby przyjął on kształt zbliżony do litery S. Druga z technik — na literę C, jak sama nazwa wskazuje, polega na zagięciu pierścienia kubeczka w taki sposób, by przypominał on literę C. Ostatnia z metod zakładania kubeczka określana jest mianem „na rozwinięcie”. Krawędzie pierścienia zagina się tu do środka i wkłada do pochwy.
Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny używany może być nawet przez 12 godzin bez konieczności opróżniania. Czyni to z niego idealne rozwiązanie na przykład na podróż czy długi dzień w pracy. Mimo to, zaleca się opróżnianie go co kilka godzin, w identyczny sposób, jak miało to miejsce w przypadku stosowanych dotychczas podpasek i tamponów.
Jak należy wyjmować kubeczek menstruacyjny? W pierwszej kolejności należy umyć ręce i rozluźnić mięśnie. Po przyjęciu wygodnej dla siebie pozycji, należy złapać za podstawę kubeczka i delikatnie ją nacisnąć. Następnie powoli go przekręcamy, ciągnąc w dół i przechylają na przemian w lewo i w prawo.
Po zakończonej miesiączce, kubeczek należy zdezynfekować. W tym celu, najlepiej wygotować go w gorącej wodzie przez około 3 minuty, osuszyć i przechowywać w dołączonym do produktu bawełnianym woreczku.
Kubeczek menstruacyjny to komfortowa i dyskretna, a co najważniejsze — ekologiczna alternatywa dla pozostałych środków higienicznych dostępnych na rynku.