Zwykły katar czy zapalenie zatok? Wątpliwości rozwiewa otolaryngolog
Co dziesiątemu Polakowi rokrocznie dokuczają objawy zapalenia zatok. Czym ta choroba różni się od zwykłego kataru i jak jej uniknąć? O tym, jak je rozpoznać i leczyć mówił w studiu „Dzień Dobry TVN” Michał Wątróbski.
Zapalenie zatok – przyczyny
Zdrowe zatoki są wypełnione powietrzem. Kiedy dojdzie do zapalenia tkanek wyścielających zatoki, występuje intensywny ból. Dodatkowo pojawia się obrzęk, który sprzyja zaleganiu gęstej wydzieliny w zatokach i utrudnia jej skuteczne i szybkie wydalenie. Gromadząca się wydzielina może szybko stać się siedliskiem namnażających się bakterii.
Zapalenie zatok może mieć podłoże alergiczne, grzybicze, wirusowe i bakteryjne, a leczenie jest uzależnione od przyczyny. Zapaleniu zatok sprzyja ekspozycja na czynniki drażniące (np. dym idetergenty), nieleczona alergia, a nawet skrzywienie przegrody nosowej. Zapalenie zatok może być także spowodowane chorobami korzeni zębów. Ostre zapalenie zatok najczęściej jest spowodowane przez przeziębienie, które jest infekcją wirusową. W niektórych przypadkach rozwija się infekcja bakteryjna.
Niezależnie od przyczyny może być trudne odróżnienie zapalenia zatok od innych stanów, takich jak grypa, przeziębienie lub alergia.
Objawy zapalenia zatok
-
Jeśli czujesz bolesny ucisk wokół nosa, jest to prawdopodobnie oznaka zapalenia zatok. To ciśnienie jest wynikiem płynu uwięzionego w jamach zatoki. W stanie zdrowia zatoki powinny być wypełnione tylko powietrzem. Uwięziony płyn może prowadzić do intensywnego ucisku i bólu. Co więcej, ból może promieniować także na policzki czy zęby, a nawet powodować ból oczu. Nasila się w trakcie aktywności, a przede wszystkim w trakcie pochylania się. Chory może też uskarżać się na ogólny ból głowy. Bóle głowy są wynikiem wypełnionych kanałów zatok, które są przeciążone i powodują ucisk wszystkich zatok – w tym w górnej części głowy.
-
Uwagę powinien też zwrócić nieustannie zatkany nos. Ulgi nie przynosi wówczas nawet wydmuchanie nosa. Wydzielina z nosa może stać się żółta lub zielona. Wydzielina może także spływać po tylnej ścianie gardła, powodując kaszel i odkrztuszanie.
-
Warto wiedzieć, że infekcje zatok mogą spowodować utratę zmysłu węchu.
-
W przebiegu zapalenia zatok często występuje również gorączka.
Większość osób z ostrym zapaleniem zatok nie potrzebuje wizyty u lekarza. Należy jednak udać się na konsultację, jeśli:
-
występuje uporczywa gorączka,
-
objawy nie mijają w ciągu kilku dni, a wręcz pogarszają się,
-
zapalenie zatok regularnie i często powraca.
Większość przypadków ostrego zapalenia zatok, spowodowanych infekcją wirusową, rozwiązuje się samodzielnie. Dowiedz się, kiedy odwiedzić laryngologa.