Naukowcy opracowali innowacyjny sposób na poprawę funkcji motorycznych po udarze
W badaniu klinicznym wzięło udział 30 osób, które przeżyły udar niedokrwienny. Testowano poręczny, wieloogniskowy, przezczaszkowy, obrotowy, magnes trwały TRPMS. Jego użycie spowodowało znaczny wzrost fizjologicznej aktywności mózgu w obszarach w pobliżu uszkodzeń, na jakie wskazała tomografia komputerowa.
– Wzrost fizjologicznej aktywności mózgu był zaskakujący. U 30 osób zaobserwowano istotną pod względem statystycznym zmianę w aktywności mózgu – powiedział David Chiu, główny autor badania, dyrektor Eddy Scurlock Stroke Center w Houston Methodist Hospital w Teksasie. – Jeśli zostanie to potwierdzone w większym badaniu, wyniki będą miały ogromne znaczenie. Ta technologia byłaby pierwszym sprawdzonym sposobem na przywrócenie funkcji motorycznych po udarze niedokrwiennym – dodał.
Magnetyczna stymulacja mózgu była wcześniej testowana w celu przywrócenia funkcji motorycznej po udarze. Stymulacja może zmienić aktywność neuronów i spowodować reorganizację obwodów w mózgu. Osoby, które przeżyły udar, a doznały paraliżu z jednej strony ciała na co najmniej trzy miesiące po udarze, zostały włączone do wstępnego badania w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności urządzenia. Połowa pacjentów była poddawana stymulacji mózgu podczas dwudziestu 40-minutowych sesji przez cztery tygodnie. Naukowcy przeanalizowali fizjologiczną aktywność mózgu przed, bezpośrednio po i miesiąc po leczeniu. Stwierdzili, że pacjenci dobrze tolerowali leczenie i nie doznali żadnych powikłań. Ta metoda leczenia spowodowała ogromny wzrost aktywności mózgu: prawie 9 razy wyższy niż terapia pozorowana, tj. placebo.
Chociaż badanie nie wykazało, że stymulator przezczaszkowy poprawia funkcje motoryczne, poprawę mierzoną w liczbach wykazano w pięciu spośród sześciu skal oceny motoryki. Skale obejmowały prędkość chodu, siłę chwytu i inne funkcje motoryczne ręki. Efekty leczenia utrzymywały się przez trzymiesięczny okres obserwacji.