Wysokie ciśnienie w nocy – poważny powód do niepokoju
„Wyniki te stanowią uzupełnienie rosnącej liczby dowodów wskazujących na znaczenie naczyniowych czynników ryzyka w kwestii problemów z pamięcią” – powiedział autor badania dr Adam M. Brickman z Columbia University w Nowym Jorku w stanie Nowy Jork.
W badaniu wzięło udział 435 osób o średnim wieku 59 lat, którzy zostali zapisani na badanie starzenia się w Wenezueli. Ciśnienie krwi monitorowano przez 24 godziny w domu za pomocą urządzenia, które mierzyło ciśnienie co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy. Badacze wykonali uczestnikom także skany mózgu w celu wykrycia małych obszarów w mózgu, które wydają się uszkodzone w wyniku chorób naczyniowych, zwanych hiperintensywnością istoty białej. Przeprowadzili także testy pamięci i innych umiejętności myślenia.
Nadciśnienie w nocy a problemy z pamięcią
Większość ludzi, 59%, miała wysokie ciśnienie krwi, które zdefiniowano jako 24-godzinną średnią ponad 130/80 mmHg lub przyjmowało leki na wysokie ciśnienie krwi. U połowy ludzi ciśnienie krwi spadło w nocy, u 40% pozostało takie samo, a u 10% wzrosło.
Naukowcy odkryli, że po dostosowaniu do wieku ludzie z wysokim ciśnieniem krwi także w nocy mieli ponad dwukrotnie więcej hiperintensywności istoty białej niż pozostali uczestnicy. Mieli oni średnio ponad sześć centymetrów sześciennych tych zmian istoty białej w okołokomorowym obszarze mózgu, podczas gdy inni uczestnicy mieli średnio 2,5 centymetra sześciennego lub mniej.
Osoby z wysokim ciśnieniem krwi również w nocy częściej miały niższe wyniki w teście pamięci niż pozostali uczestnicy.
„Potrzebne będą dłuższe badania, które śledzą ludzi w czasie, aby ustalić, czy czynniki te rzeczywiście prowadzą do zmian istoty białej i problemów z pamięcią, chociaż nasze początkowe ustalenia są rzeczywiście zgodne z tą hipotezą” – powiedział Brickman.
Zauważył, że badanie obejmowało tylko osoby dorosłe w średnim wieku i starsze, więc wyniki mogą nie dotyczyć osób w innym wieku.
Badanie zostało opublikowane w internetowym numerze Neurology, czasopisma medycznego American Academy of Neurology.