Paznokcie Terry’ego – kiedy zmiana koloru paznokci powinna zaniepokoić?
Zmiana koloru paznokci jest niepokojącym objawem, choć może też wynikać z przyczyn innych niż przyczyny chorobowe. Z tego względu ważne jest konsultowanie z lekarzem każdej nietypowej zmiany i systematyczne sprawdzanie stanu zdrowia. Niegroźne zmiany koloru płytki paznokciowej mogą być powodowane m.in. przez urazy i częste malowanie paznokci lakierami o intensywnym kolorze. Kiedy zmiana koloru paznokci wymaga wizyty u lekarza?
Zdrowie wypisane na paznokciach…
Choć może się to wydawać dziwne, zmiana wyglądu paznokci może być pierwszym objawem choroby. Zależność pomiędzy wyglądem płytki paznokci i stanem zdrowia zauważono już w starożytności. Powszechnie wiadomo, że np. białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach żywieniowych, a bruzdy często wskazują na odwodnienie organizmu. Także kolor paznokci może sugerować choroby – blade paznokcie mogą wskazywać np. na anemię. W przypadku paznokci Terry’ego mamy do czynienia z konkretnym zabarwieniem, które może sugerować poważną chorobę.
Wygląd paznokci a zdrowie
Zdrowe paznokcie powinny mieć naturalną, różową barwę. Płytka paznokcia powinna być gładka i mocna, choć częste zabiegi upiększające stają się powodem osłabienia paznokci i pojawiania się na nich bruzd oraz ubytków. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku częstego korzystania z manicure hybrydowego. Większość zmian, które pojawiają się na paznokciach, nie jest powodem do niepokoju, jednak zdarzają się przypadki, gdy wygląd paznokci jest wskazaniem do wykonania konkretnych badań diagnostycznych.
W niektórych przypadkach zmiany na paznokciach wskazują na konkretne choroby np. schorzenia układu krążenia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pojawiające się na paznokciach przebarwienia o różowym lub czerwonym kolorze, które tworzą poziome pasy.
Paznokcie Terry’ego – jak je rozpoznać?
W przypadku paznokci Terry’ego możemy zaobserwować dość charakterystyczne zmiany, czyli zblednięcie dolnej części paznokcia oraz pojawienie się różowego paska w miejscu, gdzie paznokcie zaczyna wystawać poza opuszek palca. Poprzeczny pasek o różowej lub czerwonej barwie pojawia się zwykle na wszystkich paznokciach. Zmianie ulega także wygląd samej płytki paznokcia – staje się ona matowa. W przypadku paznokci Terry’ego mogą pojawić się także wzdłużne, ułożone obok siebie bruzdy, które można nie tylko dostrzec, ale także wyczuć, przesuwając palcem po płytce paznokcia.
Ważne: paznokcie Terry’ego dość często występują u seniorów, choć nie zawsze świadczą o chorobie. Zmiany mogą być powodowane naturalnymi procesami starzenia się organizmu, jednak zawsze wymagają wykonania badań i konsultacji z lekarzem.
Paznokcie Terry’ego – choroby
Paznokcie Terry’ego występują u 80% chorych na marskość wątroby, dlatego najczęściej bywają kojarzone właśnie z tą chorobą. Zmiany typowe dla paznokci Terry’ego mogą też być objawem innych chorób. Badania potwierdziły ich związek m.in. z:
-
cukrzycą,
-
niewydolnością serca,
-
zakażeniem wirusem HIV
- i schorzeniami nerek.
Paznokcie Terry’ego mogą także wskazywać na poważne niedożywienie organizmu oraz zaburzenia odżywiania.
Szczególnie niepokojąca jest nagła zmiana zabarwienia paznokci, która nie ma związku z urazami, zabiegami kosmetycznymi oraz stylizacją paznokci. Wizyty u lekarza wymaga każda niepokojąca zmiana koloru paznokci, pojawienie się na nich bruzd lub ubytków, a także nietypowy wzrost płytki paznokcia. Uważna obserwacja wyglądu paznokci jest jednym ze sposobów na szybkie wykrycie wielu poważnych chorób. Ważne: zmiana barwy paznokcia, której towarzyszą inne objawy np. pogarszające się samopoczucie to znak, że w organizmie może dziać się coś bardzo złego. W takim przypadku nie należy zwlekać i trzeba jak najszybciej wykonać badania, które zleci lekarz pierwszego kontaktu.
Podsumowując, zmiany na paznokciach mogą być pierwszym objawem wielu chorób, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować i traktować jedynie jako problem natury estetycznej. Wizyta u lekarza jest niezbędna zawsze, gdy paznokcie zmieniają kolor lub pojawiają się na nich bruzdy i zgrubienia oraz wyraźne ubytki.