Mit człowieka „otyłego ale sprawnego” obalony. Chodzi o zdrowie serca
– Nie da się być „otyłym ale sprawnym”. Była to pierwsza ogólnokrajowa analiza, która wykazała, że regularna aktywność fizyczna prawdopodobnie nie wyeliminuje szkodliwego wpływu nadmiaru tkanki tłuszczowej na zdrowie – powiedział autor badania Alejandro Lucia, profesor fizjologii ćwiczeń z Universidad Europea de Madrid. – Nasze odkrycia obalają pogląd, że aktywny styl życia może całkowicie zniweczyć szkodliwe skutki nadwagi i otyłości.
Błędne analizy odbijają się na zdrowiu ogółu
Wcześniejsze badania dostarczyły pewnych dowodów na to, że ludzie, którzy byli „otyli ale sprawni”, mogli mieć podobny stan układu sercowo-naczyniowego jak ci, którzy byli „szczupli ale niesprawni”. Lucia powiedział jednak, że miało to nieplanowane konsekwencje.
– Doprowadziło to do kontrowersyjnych propozycji polityk zdrowotnych, w których priorytetem byłaby aktywność fizyczna i sprawność, a nie utrata wagi – powiedział. – Nasze badanie miało na celu wyjaśnienie powiązań między aktywnością, masą ciała i zdrowiem serca.
Naukowcy wykorzystali dane 527662 pracujących dorosłych z Hiszpanii ubezpieczonych przez firmę zajmującą się zapobieganiem ryzyku zawodowemu, ze średnią wieku 42 lat. Podzielono ich na grupy według poziomu aktywności i według masy ciała: 42% uczestników miało prawidłową masę ciała i wskaźnik masy ciała (BMI) 20–24,9; 41% miało nadwagę, BMI 25-29,9; a 18% było otyłych z BMI 30 lub większym.
Następnie badacze przyjrzeli się ich zdrowiu układu krążenia. Ocenili badanych pod kątem cukrzycy, wysokiego cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi – głównych czynników ryzyka udaru i zawału serca.
Po zbadaniu powiązań między BMI, poziomem aktywności i wspomnianymi czynnikami ryzyka naukowcy doszli do wniosku, że jakikolwiek poziom aktywności oznaczał mniejsze prawdopodobieństwo, że u danej osoby wystąpi którykolwiek z trzech czynników ryzyka w porównaniu z sytuacją, kiedy brak ćwiczeń idzie w parze z ryzykiem nadciśnienia i cukrzycy.
Aktywność fizyczna: ważna, ale nie kompensuje skutków nadwagi
– To mówi nam, że każdy, niezależnie od masy ciała, powinien być aktywny fizycznie, aby chronić swoje zdrowie – powiedział Lucia.
Jednak badanie wykazało większe ryzyko chorób serca w przypadku uczestników z nadwagą i otyłością w porównaniu z osobami o normalnej wadze, niezależnie od tego, ile ćwiczeń wykonali.
Uczestnicy, którzy byli otyli, ale aktywni, byli w dwa razy większym stopniu narażeni na wysoki poziom cholesterolu, cztery razy częściej mieli cukrzycę i pięć razy częściej mieli nadciśnienie niż osoby o normalnej wadze, ale nieaktywne.
– Ćwiczenia nie wydają się kompensować negatywnych skutków nadwagi – powiedział Lucia. – Zaobserwowano to w przypadku mężczyzn i kobiet, nawet gdy analizowano ich stan oddzielnie.
Lucia podkreślił, że „równie ważne” jest zwalczanie otyłości i braku aktywności.
– Utrata masy ciała powinna pozostać głównym celem polityk zdrowotnych wraz z promowaniem aktywnego stylu życia –powiedział.