Profilaktyka i leczenie
Profilaktyka to działania mające zapobiegać rozwojowi chorób i pogorszeniu kondycji zdrowotnej, a także sprzyjać zachowaniu dobrego samopoczucia.
Profilaktyka to szereg działań, które podejmuje się w celu zapobiegania rozwojowi różnych chorób, a także ochrony organizmu przed rozwojem zaburzeń lub innych jednostek chorobowych. Działania profilaktyczne obejmują nie tylko zdrowy styl życia, na który składa się głównie odżywianie i aktywność fizyczna, ale również regularne kontrole lekarskie.
Profilaktyka w zakresie chorób to przede wszystkim codzienna dbałość o to, co jemy. Zbilansowana i zdrowa dieta stanowi najskuteczniejszą ochronę przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób układu krążenia, układu trawiennego czy neurologicznego. Jeśli zależy nam na tym, by długo cieszyć się dobrą kondycją fizyczną, powinniśmy wyeliminować z diety używki, fast foody, dania bogate w tłuszcze typu trans, słodycze, nadmiar węglowodanów, cukru i soli. W zdrowej diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce dostarczające witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, produkty z pełnego ziarna będące źródłem błonnika, ryby i owoce morza bogate w witaminę D i jod.
Profilaktyka to także regularna aktywność fizyczna. Zdrowa dieta to podstawa, ale do zachowania dobrego zdrowia konieczny jest również ruch. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by ruszać się przynajmniej przez 30 minut dziennie – tyle wystarcza, by zachować dobrą kondycję i wydolność organizmu.
Do działań profilaktycznych zaliczają się także regularne badania. Powinniśmy poddawać się im przynajmniej raz w roku, wykonywać morfologię, badanie moczu i inne badania odpowiadające naszej grupie wiekowej. Badania profilaktyczne pozwalają w porę wychwycić, czy w organizmie nie dzieje się nic niedobrego, a w przypadku rozwoju chorób, podjąć odpowiednie leczenie.