Naukowcy ostrzegają: W nocy kobiety częściej mogą doznać zatrzymania krążenia prowadzącego do śmierci
Nowe badania przeprowadzone przez Smidt Heart Institute po raz pierwszy wykazały, że w godzinach nocnych kobiety częściej niż mężczyźni mogą doświadczyć nagłej śmierci z powodu zatrzymania krążenia. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Heart Rhythm.
Bycie kobietą to większe ryzyko problemów z sercem?
– Nagła śmierć w godzinach nocnych jest problematycznym zjawiskiem – powiedział Sumeet Chugh, naczelny autor badania. – Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że bycie kobietą jest niezależnym predyktorem tych wydarzeń.
Jak mówi Chugh, eksperci medyczni są zdezorientowani, ponieważ w późnych godzinach większość pacjentów znajduje się w stanie spoczynku, ma obniżony metabolizm, tętno i ciśnienie krwi.
Nagłe zatrzymanie krążenia, zwane także nagłą śmiercią sercową, jest zaburzeniem rytmu serca, które powoduje zatrzymanie bicia serca. Ludzie często mylą nagłe zatrzymanie krążenia z zawałem serca. Jednak zawał serca jest spowodowany nagromadzeniem się blaszki cholesterolowej, która tworzy blokadę w tętnicach wieńcowych. I w przeciwieństwie do zawału serca, kiedy większość chorych ma objawy, nagła śmierć sercowa może wystąpić przy braku znaków ostrzegawczych.
Kolejna ważna różnica: większość ludzi przeżywa zawał serca, a tylko 10% pacjentów przeżywa zatrzymanie krążenia.
Jak przebiegało badanie?
W badaniu Chugh i jego zespół przyjrzeli się danym 4126 pacjentów, z 3208 przypadkami nagłego zatrzymania krążenia w ciągu dnia i 918 przypadkami w nocy. W porównaniu z przypadkami dziennymi, pacjentami, u których doszło do zatrzymania krążenia w nocy, były częściej kobiety.
Badania pokazały, że ten problem wiąże się z dysfunkcjami układu oddechowego. Naukowcy mówią jednak, że potrzebne są dalsze badania w celu pełniejszego wyjaśnienia tego zjawiska.
Z badań wynika również, że:
- 25,4% badanych kobiet doznało zatrzymania akcji serca w nocy w porównaniu z 20,6% mężczyzn.
- Częstość występowania chorób płuc była istotnie wyższa u osób, które miały zatrzymanie akcji serca w nocy, w porównaniu z tymi, którzy mieli zatrzymanie akcji serca w ciągu dnia.
- Osoby, które doznały zatrzymania krążenia w nocy, częściej palą papierosy lub paliły je w przeszłości.
– Stwierdzono, że częstość występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy jest znacznie wyższa w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia w nocy w porównaniu z przypadkami występującymi w ciągu dnia, niezależnie od płci – powiedział Chugh.
Wskazana ostrożność przy przepisywaniu leków
Z raportu z badania wynika, że lekarze przepisujący leki powinni zachować ostrożność, przepisując leki wpływające na mózg, na przykład środki uspokajające i leki przepisywane w leczeniu bólu i depresji, pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, zwłaszcza kobietom.
– Te ważne badania mogą być lepszą wskazówką dla lekarzy prowadzącą do sformułowania bardziej rozsądnych, popartych naukowo zaleceń dotyczących leczenia tego trudnego stanu – powiedziała dr Christine Albert, szefowa Wydziału Kardiologii w Smidt Heart Institute. – Jest to również niezbędna kontynuacja badań z rozróżnieniem płci, które definiują znaczną część przypadków kardiologicznych.