Naukowcy z Litwy stworzyli algorytm, który wykrywa alzheimera z niemal 100 proc. dokładnością
Kilka lat temu amerykańscy neurolodzy zadziwili świat udowadniając, że chorobę Alzheimera na wczesnym etapie można wykryć, jeśli mamy problem z wyczuwaniem zapachu... masła orzechowego (lewą dziurką nosa). Równie szokujące było odkrycie wrocławskich badaczy, którzy wykazali, że alzheimera można zdiagnozować nawet na podstawie nagrań naszego głosu i drobnych zaburzeń mowy. To jednak nie koniec zaskakujących odkryć w tej dziedzinie.
Jak szybko wykryć chorobę Alzheimera? Pomogą nowe technologie
Choć stolicę Dolnego Śląska z prof. Aliosem Alzheimerem łączy sporo powiązań (naukowiec od nazwiska którego pochodzi nazwa tej popularnej choroby wykładał psychiatrię na ówczesnym Uniwersytecie Wrocławskim), to kolejny krok w rozwoju badań pomocnych w rozpoznawaniu tej choroby postawili jednak Litwini.
Algorytm opracowany przez specjalistów z Uniwersytetu Technicznego w Kownie potrafi niezwykle precyzyjnie zdiagnozować, czy grozi nam choroba Alzheimera na podstawie analizy zmian zachodzących w naszym mózgu.
System wykorzystujący technologię uczenia maszynowego na podstawie skanów fMRI jest w stanie rozpoznać nawet drobne objawy świadczące o zaburzeniu funkcji poznawczych spowodowanym alzheimerem.
Naukowcy uważają, że opracowana przez nich metoda może znaleźć zastosowanie szczególnie u pacjentów z nadciśnieniem oraz osób powyżej 65. roku życia, w przypadku których ryzyko zachorowania jest wyższe.
„Nowe technologie mogą sprawić, że nowoczesna medycyna stanie się bardziej dostępna i tańsza. Chociaż nigdy (a przynajmniej nie wkrótce) nie zastąpią lekarzy, to mogą być wykorzystane do szukania szybkiej diagnozy i pomocy” – zapewnia dr Rytis Maskeliūnas z Katedry Inżynierii Multimedialnej na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Technologicznego w Kownie.
Najnowsze wyniki badań na temat zaskakująco skutecznego algorytmu do wykrywania choroby Alzheimera opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma medycznego „Diagnostics”.