Naukowcy przewidują, kiedy skończy się tlen. Oznacza to koniec życia na Ziemi
Klimat na Ziemi wciąż się zmienia, skutkując powstaniem niebezpiecznych dla ludzi zjawisk. Według nowego modelu biosfery Ziemi zmiany klimatyczne mogą doprowadzić również do „odtlenienia atmosfery”. Nie stanie się to oczywiście za dziesiątki, ani setki lat, ale wizja niezdolnej do zamieszkania Ziemi rodzi w naszych głowach apokaliptyczne wizje.
Zmiany klimatyczne w atmosferze
Naukowcy z Atlanty opracowali szczegółowe modele biosfery Ziemi, uwzględniając zmiany jasności Słońca i odpowiadający im spadek poziomu dwutlenku węgla. Gaz ten, rozkładany przez rosnące poziomy ciepła, skutkuje mniejszą ilością organizmów fotosyntetyzujących, takich jak rośliny. To z kolei może skutkować ograniczeniem tlenu.
Kiedy na Ziemi skończy się tlen?
Według obliczeń przeprowadzonych przez Christophera T. Reinharda i Kazumiego Ozaki możliwość życia na Ziemi bogatej w tlen może potrwać zaledwie 20-30 procent długości życia planety jako całości. Dłużej niż gatunek ludzki przetrwać mogą drobnoustroje.
To byłby powrót do stanu sprzed ok. 2,4 miliardów lat, kiedy to przed „wielkim zdarzeniem oksydacyjnym” (Great Oxygenation Event, w skrócie GOE) występowały ograniczone ilości tlenu i duże zasoby metanu.
„Atmosfera po wielkiej deoksygenacji charakteryzuje się podwyższonym poziomem metanu, niskim poziomem CO2 i brakiem warstwy ozonowej. System Ziemi będzie prawdopodobnie światem beztlenowych form życia” – powiedział dr Kazumi Ozaki.
Badania są częścią projektu NASA NExSS (Nexus for Exoplanet System Science), który bada możliwość zamieszkania na planetach innych niż nasza.